Coś czai ci się za plecami... to baza danych!

Nieistotne czy pracujesz w kilkuosobowej firmie czy ogromnej korporacji. Być może jesteś freelancerem lub prowadzisz własne małe przedsiębiorstwo. Jednego możesz być pewien – jesteś użytkownikiem bazy danych. Nie zawsze świadomie, ale jednak. Choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, nasz świat opiera się na danych.
Na rynku można spotkać kilka baz komercyjnych, jak bazy obiektowe czy hierarchiczne. Jednak spośród tych wszystkich koncepcji największą popularność zdobyły relacyjne bazy danych, tj. bazy danych SQL, ponieważ ich działanie jest intuicyjne i stosunkowo łatwo je zaimplementować.
Takie bazy danych ukrywają się pod aplikacjami, których używasz każdego dnia – portalu społecznościowego, przechowującego dane o tobie i twoich znajomych, poczty elektronicznej z adresami mailowymi współpracowników, programu do faktur, aplikacji banku, gdzie zapisano ile posiadasz oszczędności, w klubie fitness. Można powiedzieć, że baza to rodzaj programu do przechowywania danych, który umożliwia ich dodawanie, modyfikowanie i wyszukiwanie – dlatego znajdziesz ją praktycznie wszędzie.

Bazy wykorzystywane są w niezliczonych branżach, między innymi:

– w branży informatycznej
– w księgowości
– w analityce, finansach
– w bankowości
– w edukacji
– w medycynie
– w transporcie
– w logistyce
– a nawet w rozrywce

Relacyjna baza danych, o której tu mówimy, zbudowana jest z połączonych ze sobą tabel, które przypominają arkusz kalkulacyjny. W wierszach znajdują się elementy, z kolei w kolumnach – właściwości tych elementów. W tabelach tych często przechowuje się dane, używane przez w czasie wykonywania codziennych zajęć, np. w przypadku uczestników szkolenia będzie to id użytkownika, jego nick, region i ocena. Spotkać możesz tu też obrazy, dźwięki i wiele innych.
Dane zawarte w bazie w formie tabelarycznej łatwo ze sobą powiązać. Są przechowywane w pewnym logicznym porządku – na przykład nazwy użytkownika umieszczone są w jednej tabeli, region w drugiej, a dane dotyczące oceny w trzeciej. Poszczególne tabele połączone są sobą za pomocą kluczy, czyli specjalnych pól pozwalających na jednoznaczną identyfikację danego wiersza. Te połączenia zwane są właśnie relacjami – stąd nazwa tego rodzaju baz. Jednak samo posiadanie bazy niewiele jeszcze daje, sztuką jest umiejętne wyciągnięcie z niej poszukiwanych przez nas informacji. Do tego służy właśnie SQL (strukturalny język zapytań), umożliwiający podanie kolejnych kroków czy raczej pewnego rodzaju rozkazów dla komputera. W tym języku, zrozumiałym dla twojego urządzenia, mówisz, co chcesz uzyskać, a tym, jak to ma zostać wykonane, zajmuje się silnik bazodanowy.
Jak widać, istnieje wiele możliwości współdziałania z tajemniczym nieznajomym, nazywanym bazą danych, który każdego dnia właściwie nie odstępuje cię na krok. Wystarczy tylko poznać jego mowę. Choć może się tak wydawać, nie jest to zadanie proste, nie trudniejsze jednak od nauczenia się jakiegokolwiek języka obcego. Warto spróbować, bo korzyści z takiego porozumienia są niemałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here