Nauka języków obcych
Fot. Pexels.com

Umiejętność posługiwania się językami obcymi stanowi ogromny atut na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że ich naukę rozpoczyna się już w dzieciństwie, od pierwszych etapów edukacji. Wielu z nas miało się jednak okazję przekonać, że polski system szkolnictwa nie działa w najbardziej optymalny sposób. Niejednokrotnie więc sami musimy wkładać trud w naszą naukę. W jaki więc sposób podejść do zdobywania wiedzy, aby nauka języków obcych przyniosła rezultaty?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/nauka-jezykow-obcych-metoda-leitnera/

Nauka języków obcych z wykorzystaniem metody Leitnera

Metoda dwudziestowiecznego publicysty Sebastiana Leitnera stanowi zbiór reguł dotyczących samodzielnej nauki i sposobów zapamiętywania. Autor poradnika pod tytułem „Naucz się uczyć” zawarł w swojej książce bardzo cenne porady ułatwiające uczenia się oraz przygotowywania materiałów dydaktycznych.

Metoda Leitnera sprowadza się do nauki języków obcych przy użyciu dwóch narzędzi. Pierwszym z nich są fiszki czyli dwustronne karteczki zawierające słowa w języku obcym z jednej strony oraz ojczystym – z przeciwnej. Drugie narzędzie natomiast to kartoteka autodydaktyczna. Jest to zawierające wiele przegródek pudełko przy pomocy którego możemy oddzielać opanowany materiał od tego do przyswojenia. Obydwa te narzędzia pozwalają więc na efektywne zorganizowanie sobie procesu nauki. Pozwala to na osiąganie rezultatów w jak najkrótszym wymiarze czasu i nakładzie jak najmniejszego wysiłku.

Jak to wygląda w praktyce?

Zdaniem Leitnera, w powtarzaniu materiału powinniśmy dążyć do osiągnięcia maksymalnej efektywności. Oznacza to powtarzanie materiału na tyle często, aby zachować go w pamięci, ale na tyle rzadko żeby nie powtarzać niczego bez potrzeby.

Używanie fiszek przy nauce języków obcych jest szczególnie efektywne w przypadku wzrokowców. Dzięki temu uczymy się również szybkiego kojarzenia słów, co przekłada się na umiejętność prowadzenia płynnej konwersacji w obcym języku. Mimo swojej prostoty metoda Leitnera niesie za sobą wiele korzyści i stanowi doskonały sposób na zwiększenie swojego zasobu słownictwa w języku obcym.

Zobacz też: http://www.pracorama.pl/jezyki-obce-dobra-inwestycja/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here