Stomatologia-ciężki kawałek chleba

Każdy z nas jako dziecko marzył o zostaniu lekarzem, policjantem, strażakiem, prawnikiem albo aktorem. Wielu zrealizowało swoje dziecięce marzenia i wykonuje upragniony zawód. Jednak nikt za młodu nie chciał zostać dentystą. Dopiero w późniejszych latach życia, większa część kandydatów na uniwersytetach medycznych, decyduje się wybrać studia stomatologiczne. Dlaczego tak się dzieje skoro nikt nie marzy o wykonywaniu tego zawodu?
Odpowiedź jest bardzo prosta. To się opłaca! Zastanówmy się przez chwilę nad tą kwestią. Każdy z nas posiada komplet zębów, o które chce dbać i większość wybierze się do prywatnego stomatologa, u którego zostawi średnio od 100zł do nawet 1000zł za jedną wizytę. Do tego dochodzą regularne wizyty kontrolne, zabiegi kosmetyczne jak wybielanie czy prostowanie zębów, o implantologii nie wspominając. Dobrze wiemy, że dobry stomatolog to skarb, który zadba nie tylko o zdrowie naszego uzębienia ale również o nasz komfort podczas wizyty. Zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne, oraz na lekarzy tej dziedziny, od wielu lat jest ogromne i nic nie wskazuje aby w najbliższej przyszłości ta tendencja miała się zmienić.
Brzmi jak bajeczna recepta na zawód marzeń, który zapewni osobie go wykonującej życie w dostatku i luksusie. Poniekąd jest to prawda, jednak jest jedno wielkie „ale”. Jest to ciężka praca pod względem fizycznym i psychicznym, a studia stomatologiczne są jednymi z najcięższych jakie istnieją. Co więcej, jeśli nie posiadamy swego rodzaju talentu i zacięcia to raczej nie odniesiemy spektakularnego sukcesu w tej dziedzinie.
Studia stomatologiczne trwają pięć lat podczas których zajęcia zazwyczaj trwają od rana do wieczora. Nastawione są głównie na praktykę, ponieważ to właśnie ona czyni mistrza, jednak z żywym pacjentem student ma do czynienia dopiero na trzecim roku. Po ukończeniu studiów i zdaniu wszystkich egzaminów praktycznych, absolwent otrzymuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Z takimi uprawnieniami może przystąpić do wielomiesięcznej praktyki zawodowej w przychodni dentystycznej. Po ukończeniu praktyki absolwent może przystąpić do Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Państwowego i dopiero po jego zdaniu otrzymuje tytuł lekarza dentysty i pełne prawo do wykonywania zawodu. Tutaj następuje moment, w którym można zacząć myśleć o swoim biznesie albo pracy w prywatnej klinice, które zapewnią świetlaną przyszłość o której każdy z absolwentów marzy.
Podsumowując, studia stomatologiczne są niezwykle wymagające. Mogą w znacznym stopniu odebrać nam życie towarzyskie zmuszając do siedzenia na uczelni albo nad książkami, będą nam rzucać pod nogi kłody w postaci dość trudnych egzaminów i kazać odbywać wiele miesięcy praktyk. Jednak uzyskanie tytułu lekarza dentysty otworzy przed nami wiele niezwykłych możliwości zawodowych. Przy założeniu, że całkowicie poświęcimy się nieustannemu doskonaleniu i dokształcaniu, bardzo szybko nabędziemy doświadczenie i umiejętności niezbędne do zapewnienia sobie dobrobytu. Dobrobytu, który kusi przyszłych stomatologów już od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *