Stomatologia-ciężki kawałek chleba

Każdy z nas jako dziecko marzył o zostaniu lekarzem, policjantem, strażakiem, prawnikiem albo aktorem. Wielu zrealizowało swoje dziecięce marzenia i wykonuje upragniony zawód. Jednak nikt za młodu nie chciał zostać dentystą. Dopiero w późniejszych latach życia, większa część kandydatów na uniwersytetach medycznych, decyduje się wybrać studia stomatologiczne. Dlaczego tak się dzieje skoro nikt nie marzy o wykonywaniu tego zawodu?
Odpowiedź jest bardzo prosta. To się opłaca! Zastanówmy się przez chwilę nad tą kwestią. Każdy z nas posiada komplet zębów, o które chce dbać i większość wybierze się do prywatnego stomatologa, u którego zostawi średnio od 100zł do nawet 1000zł za jedną wizytę. Do tego dochodzą regularne wizyty kontrolne, zabiegi kosmetyczne jak wybielanie czy prostowanie zębów, o implantologii nie wspominając. Dobrze wiemy, że dobry stomatolog to skarb, który zadba nie tylko o zdrowie naszego uzębienia ale również o nasz komfort podczas wizyty. Zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne, oraz na lekarzy tej dziedziny, od wielu lat jest ogromne i nic nie wskazuje aby w najbliższej przyszłości ta tendencja miała się zmienić.
Brzmi jak bajeczna recepta na zawód marzeń, który zapewni osobie go wykonującej życie w dostatku i luksusie. Poniekąd jest to prawda, jednak jest jedno wielkie „ale”. Jest to ciężka praca pod względem fizycznym i psychicznym, a studia stomatologiczne są jednymi z najcięższych jakie istnieją. Co więcej, jeśli nie posiadamy swego rodzaju talentu i zacięcia to raczej nie odniesiemy spektakularnego sukcesu w tej dziedzinie.
Studia stomatologiczne trwają pięć lat podczas których zajęcia zazwyczaj trwają od rana do wieczora. Nastawione są głównie na praktykę, ponieważ to właśnie ona czyni mistrza, jednak z żywym pacjentem student ma do czynienia dopiero na trzecim roku. Po ukończeniu studiów i zdaniu wszystkich egzaminów praktycznych, absolwent otrzymuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Z takimi uprawnieniami może przystąpić do wielomiesięcznej praktyki zawodowej w przychodni dentystycznej. Po ukończeniu praktyki absolwent może przystąpić do Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Państwowego i dopiero po jego zdaniu otrzymuje tytuł lekarza dentysty i pełne prawo do wykonywania zawodu. Tutaj następuje moment, w którym można zacząć myśleć o swoim biznesie albo pracy w prywatnej klinice, które zapewnią świetlaną przyszłość o której każdy z absolwentów marzy.
Podsumowując, studia stomatologiczne są niezwykle wymagające. Mogą w znacznym stopniu odebrać nam życie towarzyskie zmuszając do siedzenia na uczelni albo nad książkami, będą nam rzucać pod nogi kłody w postaci dość trudnych egzaminów i kazać odbywać wiele miesięcy praktyk. Jednak uzyskanie tytułu lekarza dentysty otworzy przed nami wiele niezwykłych możliwości zawodowych. Przy założeniu, że całkowicie poświęcimy się nieustannemu doskonaleniu i dokształcaniu, bardzo szybko nabędziemy doświadczenie i umiejętności niezbędne do zapewnienia sobie dobrobytu. Dobrobytu, który kusi przyszłych stomatologów już od wielu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here