Studia medyczne

Medycyna – studia. Jak to wygląda? Zastanawiają się nie tylko licealiści, którzy planują swoją przyszłość, osoby, które chcą zostać lekarzami. Warto się dowiedzieć zanim podejmie się decyzję, która będzie miała wpływ na całe Twoje życie. Jak wyglądają studia medyczne, jak się na nie dostać j jak się na nich utrzymać?

Co to są studia medyczne?
Studia medyczne to studia odbywające się na uczelniach medycznych, uniwersytetach medycznych. W Polsce jest takich uczelni dość dużo. Studia medyczne to studia odbywające się na wydziale lekarskim na kierunku lekarskim, więc nie ma kierunku medycyna. Studia trwają sześć lat, po których absolwenci dostają tytuł lekarza. Nie mają oni jednak prawa do wykonywania zawodu, nie mogę więc pracować jako lekarz. Po studiach absolwenci kierunku lekarskiego odbywają trzynastowieczny staż w szpitalu. Następnie muszą oni przystąpić do państwowego egzaminu lekarskiego, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu. Punktacja z tego egzaminu liczy się w rekrutacji do specjalizacji. Najlepsi mogą zawalczyć o miejsca na dobrych specjalizacjach, na które jest mało miejsc. Absolwent kierunku lekarskiego po studiach nie kończą nauki, muszą oni uczyć się przez całe życie i uzupełniać swoją wiedzę, aby leczyć pacjentów zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Jak się dostać na studia medyczne?
Aby dostać się na studia medyczne należy zdać z wynikiem bardzo dobrym matury z biologii i chemii. Bardzo dobry wynik to powyżej osiemdziesiąt procent. Papiery można składać do wszystkich uczelni medycznych w Polsce, a znajdują się one między innymi w Poznaniu, Warszawie, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i wielu innych miastach Polski. Proces rekrutacyjny do każdej uczelni kosztuje w granicach osiemdziesięciu złoty. Niektóre uczelnie wymagają dodatkowo dobrze zdanej matury z przedmiotów takich jak fizyka lub matematyka rozszerzona. Warto już w liceum przyłożyć się do nauki. Średnia ocen z liceum nie jest brana pod uwagę.

Dla kogo są studia medyczne?
Nie ma znaczenia, czy jesteś zmotywowany przyszłymi zarobkami czy uznajesz pracę lekarza jako misje i czujesz powołanie. Student medycyny powinien być dobrze zorganizowany, wtedy będzie zdecydowanie łatwiej, ponieważ jest dużo zajęć oraz dużo wiedzy do przyswojenia. Jest to zdecydowany skok w porównaniu do liceum. Łatwiej będzie też osobom zdeterminowanym i pewnym siebie, którzy mają zapał do nauki i łatwo się nie poddają.

Jak wyglądają studia medyczne? Jakie są najtrudniejsze przedmioty?
Na pierwszym roku studenci mają zazwyczaj przedmioty takie jak biologia, chemia, historia medycyny, histologia, cytofizjologia oraz słynna anatomia, która pochłania najwięcej czasu. Zajęcia odbywają się na prosektorium, gdzie znajdują się kości ludzi oraz leżą zwłoki. Co delikatniejsi studenci mogą mdleć lub wymiotować. Naukę zaczyna się od osteologii, czyli nauki o kościach i stopniowo przechodzi się do trudniejszych rzeczy jak mózgowie. Na koniec jest egzamin, na który składają się część teoretyczna oraz sławetne szpilki, na których ma się trzydzieści sekund na podpisanie szczegóły anatomicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here