Studia zaoczne?

Matura już za pasem. Czas zadać sobie pytanie: co dalej? Jednym z częstszych dylematów jest wybór studiów dziennych, zaocznych lub wieczorowych. Co jest najbardziej opłacalne? Wiele osób wybiera studia zaoczne, ponieważ w tygodniu pracują. W dużej mierze wiąże się to z tym, że za prywatne uczelnie musimy zapłacić. Wszystko sprowadza się do tego, jaki kierunek wybierzemy. Jeśli mowa o kierunkach, które są uznawane za trudne i odpowiedzialne, czyli na przykład medycyna, dość oczywistą odpowiedzią są studia dzienne.
Kolejna rzecz, jaką musimy wziąć pod uwagę, to dojazd. Studia zaoczne – Warszawa, tu mamy o tyle dobrze, że nie ma większego problemu z komunikacją. Jeśli więc mowa o ludziach spoza Warszawy, zawsze znajdziemy alternatywę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę czas dojazdu. Jeżdżenie od poniedziałku do piątku, zwłaszcza w godzinach szczytu, może okazać się męczące. Długość naszej podróży znacznie się wydłuża z powodu korków i wszechobecnego tłumu. W weekendy natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Drobne utrudnienia się zdarzają, ale na pewno nie na taką skalę. Możemy skrócić czas podróży do minimum.
Pracując w tygodniu, powinniśmy też mieć na uwadze naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Trzeba pamiętać o tym, że nie będziemy mieć dużo wolnego czasu tylko dla siebie. Studia zaoczne w dużej mierze zakładają pracę na własną rękę. Wykładowcy i profesorowie jedynie wprowadzają nas w tematy, ponieważ ich czas na przekazanie wiedzy jest bardzo ograniczony. Jeśli zależy nam na wypracowaniu warsztatu w danej dziedzinie i nieustannym zgłębianiu wiedzy, musimy przygotować się na pracę we własnym zakresie. Co po raz kolejny prowadzi do zmniejszenia czasu wolnego. Są uczelnie, które nie wymagają aż takiego zaangażowania poza zajęciami. Na stronach możemy poczytać o charakterystyce poszczególnych kierunków. Bardziej wiarygodnym źródłem są jednak studenci, którzy poznali system szkoły na własnej skórze. Warto zapytać znajomych, którzy już tego doświadczyli.
Jeśli jesteśmy tymi szczęściarzami, którzy nie muszą martwić się finansami, a co za tym idzie, nie muszą pracować w tygodniu, studia dzienne jak najbardziej się opłacają. Możemy całkowicie skupić się na studiowaniu.
Ciekawym wyborem są studia dzienne przez trzy lata, zakończone licencjatem, a potem przejście na zaoczne. Daje nam to możliwość pracy w zawodzie oraz zdobywanie doświadczenia, które na rynku pracy jest bardzo cenne. Jednocześnie podnosimy nasze kwalifikacje, które z kolei prowadzą do lepszych zarobków.
Mieszkając w Warszawie mamy to szczęście, że nasz czas wolny jest powiększony o czas dojazdów u innych.
Podsumowując, wszystko zależy od naszych możliwości i osobistych potrzeb. Jeśli więc zastanawiamy się co wybrać, warto wypisać sobie wszystkie za i przeciw, popytać znajomych, poczytać charakterystykę kierunków lub spróbować samemu. Zawsze możemy zmienić zdanie i przenieść się ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne i odwrotnie. Zakłada to odrobinę wysiłku i złożeniu kilku podań, ale pomoże to ustosunkować się do tematu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here