sterowanie oświetleniem ulicznym

Nowoczesne miasta nazywane są też inteligentnymi (ang. smart city). Wynika to z faktu, że są one coraz bardziej zautomatyzowane, a co za tym idzie przystępne, przyjazne i bezpieczne dla mieszkańców oraz zarządzających. Bardzo często stosowanym w nich rozwiązaniem jest zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym. Z czego wynika jego popularność?

Na czym polega zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym?

Zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym zostało opracowane, by ułatwić procesy związane z latarniami miejskimi. Dzięki niemu możliwe jest regulowanie natężenia światła w zależności od warunków atmosferycznych, jak i potrzeb mieszkańców oraz wskazanych w przepisach norm. Wykorzystywane do tego są sprzężone z latarniami czujniki oraz algorytmy. Świetnie sprawdza się zarówno w centrach miast, jak i na rzadko uczęszczanych ścieżkach. Nie jest to jednak jedyna funkcjonalność, jaką oferuje inteligentne sterowanie oświetleniem miejskim. Bardzo często system pozwala na uzyskiwanie informacji na temat serwisu i energetyki poszczególnych lamp. Wpływa to pozytywnie na rozplanowanie poszczególnych prac serwisowych. Możliwe jest także uzyskanie informacji związanych z funkcjonowaniem sieci oświetleniowej w mieście oraz generowania statystyk i raportów związanych z tym.

Jakie są zalety zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym?

Rozwiązanie to zyskuje rosnącą popularność na całym świecie, ponieważ sterowanie oświetleniem ulicznym redukuje koszty zużycia energii, co potwierdza aiut.com. Warto podkreślić, że w Oslo dzięki oświetleniu tego typu osiągnięto oszczędność na poziomie 70%! Mimo iż nie jest to tania inwestycja, jej koszty zwracają się w krótkim czasie. Wynika z kilku powodów:

  • brak konieczności oświetlania ulic pełną mocą przy korzystnych warunkach,
  • brak ciągłego oświetlania mało uczęszczanych ścieżek,
  • regulowanie natężenia światła w zależności od okoliczności,
  • rozsądne rozplanowanie prac serwisowych poszczególnych urządzeń.

Warto jednak podkreślić, że to nie jedyne zalety tego rozwiązania, które dostrzega coraz więcej zarządców miast. Do bardzo łatwo zauważalnych korzyści należą szybsza reakcja na awarie oraz lepsze oddanie barw na nagraniach miejskiego monitoringu, a także ich wyraźniejszy zapis. Ponadto wiele osób podkreśla walor dostosowania poziomu oświetlenia do potrzeb mieszkańców, co poodnosi ich komfort życia oraz poruszania się w mieście. Dzięki szybkiemu i łatwemu montażowi czujników na obudowach lamp różnych firm jest to rozwiązanie bardzo proste do wdrożenia. Sterowniki oświetlenia ulicznego mogą łączyć się jedno- lub dwukierunkowo bezprzewodowo dzięki systemowi SRD.

Jakie rozwiązania wykorzystywane są w sterowaniu oświetleniem ulicznym?

Ogólne sterownie oświetleniem ulicznym nie jest nowinką technologiczną, ale inteligentne systemy zrewolucjonizowały tę branżę. Pierwsze regulatory typu stand-alone pojawiły się kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nim lampy zapalały się automatycznie po zapadnięciu zmroku oraz gasiły, gdy wstawał dzień, jednak świeciły one przez cały ten czas z jednakową mocą oraz nie pozwalały na zarządzanie siecią oświetleniową, tak jak w przypadku inteligentnego systemu. Ponadto poszczególne regulatory nie tworzyły sieci, a działały odrębnie. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się autonomiczne sieci redukcji mocy, które nieco bardziej przypominały znane nam dzisiaj nowoczesne rozwiązania. Dzięki nim możliwe było działanie na sieci oświetlenia oraz wykorzystanie nie tylko czujnika zmierzchu, ale i ruchu. Zastosowano w nich komunikację bezprzewodową, która używana jest również w coraz częściej stosowanym, nowoczesnym inteligentnym sterowaniu oświetleniem ulicznym w mniejszych i większych miastach. To najbardziej ekonomiczny i ekologiczny znany nam sposób sterowania oświetleniem ulicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here