usuwanie wgnieceń bez lakierowania

Każdy posiadacz samochodu na pewno miał przynajmniej raz w życiu sytuację, w której doszło na jego pojeździe do wgniecenia karoserii. Tego typu usterki zdarzają się często podczas parkowania, niejednokrotnie nawet nie z naszej winy. Wgniecenia na karoserii mogą powstać nawet w wyniku opadów gradu, dlatego warto wiedzieć gdzie się zgłosić, jeśli potrzebujemy pomocy przy usunięciu wgłębienia w blasze pokrywającej nasz samochód.

Gdzie wykonać usuwanie wgnieceń bez lakierowania?

Wielu osobom usuwanie wgnieceń kojarzy się w dalszym ciągu z pracą blacharza i lakiernika. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było innej możliwości i wgłębienie w karoserii trzeba było „wyklepać”, a uszkodzone miejsce zaszpachlować i pokryć lakierem. Przy wyjątkowo drobnych usterkach wystarczał sam lakier, bez szpachli. Dzisiaj jednak metody usuwania wgnieceń są znacznie bardziej zaawansowane i pozwalają na naprawę bez zbędnego naruszania powłoki lakieru. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że usuwanie wgnieceń bez lakierowania to zadanie dla specjalistycznych warsztatów (wgniecenia.pl) i nie każdy mechanik będzie umiał dokonać tego typu naprawy.

Metody usuwania wgnieceń

Tak jak już wspomnieliśmy, jest do wyboru tradycyjna metoda usuwania wgnieceń, którą oferują nawet niewyspecjalizowane warsztaty samochodowe, ale można również zastosować nowoczesną metodę PDR (Paintless Dent Repair), jest jednak jeden warunek. Chcąc usunąć wgniecenie bez konieczności nakładania nowej warstwy lakieru, oryginalna powłoka znajdująca się na naszej karoserii w miejscu wgłębienia nie może być naruszona. Niestety, w przypadku gdy oprócz wgniecenia blachy powstała także rysa lub odprysk, położenie nowej warstwy lakieru będzie konieczne.

Jak działa zatem metoda PDR? Zacznijmy od tego, że istnieją dwa sposoby zastosowania tej metody – mniej oraz bardziej inwazyjne. Pierwszy z nich stosuje się wówczas, gdy nie istnieje możliwość wypchnięcia wgniecenia od spodu. Pozostaje więc opcja wyciągnięcia wgniecenia, a dokonuje się tego przy użyciu specjalnego grzybka, dopasowanego wielkością do wgniecenia. Grzybek pokrywa się klejem termopotliwym o specjalnych parametrach, umieszcza się go wewnątrz zagłębienia i bardzo delikatnie wyciąga przy użyciu wyciągarki, aż blacha wróci do właściwego kształtu.

Drugi sposób, bardziej inwazyjny polega na wypychaniu wgniecenia. Aby to zrobić, musi być możliwe dojście do miejsca wgniecenia od spodu blachy. Zazwyczaj jest to możliwe, gdy usterka znajduje się np. na masce samochodu. Metoda ta wymaga dużych umiejętności i precyzji. Niezbędne są też specjalne narzędzia, takie jak wypychacze blacharskie, haki, zawiesia i lampa z odbłyśnikiem. Przy ich pomocy trzeba bardzo delikatnie i powoli wypchnąć wgłębioną blachę na zewnątrz, tak by nie uszkodzić przy tym lakieru.

Samodzielne usuwanie wgnieceń – czy jest możliwe?

Teoretycznie można samemu usunąć wgniecenia karoserii metodą PDR, jednak jest to dość ryzykowne. Przede wszystkim istnieje niebezpieczeństwo, że nie mając doświadczenia i odpowiednich umiejętności, jeszcze bardziej pogorszymy stan samochodu. Drugą kwestią są niezbędne do tego narzędzia, których zakup prawdopodobnie przekroczy koszt usunięcia wgniecenia w specjalistycznym warsztacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here