Każdego roku, w okresie rozliczeń podatkowych, istnieje opcja przekazania 1% na wybraną organizację pożytku publicznego. Możliwości jest tak naprawdę wiele, jako że w Polsce uprawnionych fundacji jest wiele. Jak wygląda ich lista?
Komu można przekazać 1% podatku?
Każdy z nas musi co roku odprowadzać podatek dochodowy i jest to określona suma, którą trzeba zapłacić na rzecz budżetu państwa. Od tej kwoty możliwe jest przekazanie 1% sumy pieniędzy na wybraną organizację pożytku publicznego, a tych w Polsce nie brakuje. Jest to opcja dobrowolna – można z tego skorzystać, ale nie trzeba i nie ma takiego obowiązku. Obecnie w Polsce znajduje się blisko 10 tys. różnych fundacji oraz zrzeszeń i można wybierać spośród nich. Ciężko wymienić je wszystkie, ale warto przyjrzeć się kilku wybranym przykładom.
Organizacje pomagające dzieciom i młodzieży
Najczęściej naszej pomocy oczekują ci, którzy są wśród nas najsłabsi, co dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży, nierzadko znajdujących się w trudnej sytuacji. 1 procent możesz przekazać komu chcesz, np. fundacji Dom Aniołów Stróżów, dając tym samym szansę najmłodszym na lepsze życie. Dzieciom i młodzieży pomagają także takie organizacje jak „Amala” Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną, Arka Fundacja Dzieci, Centrum Społecznego Rozwoju, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Edukacyjne, Fundacja „Dziecięce Marzenia” i wiele innych.
Organizacje na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych
Wśród wielu organizacji, najczęściej przewijają się te, które swoje wsparcia kierują do osób chorych i niepełnosprawnych. Jak wiadomo, życie dla tych osób jest jeszcze trudniejsze, a nierzadko na leki, leczenie i rehabilitację brakuje pieniędzy. Na liście fundacji, które się tym zajmują, znajdują się między innymi Caritas, różnego typu Domy Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie na rzecz Osób z Problemami Psychicznymi, Stowarzyszenie chorych na Stwardnienie Rozsiane, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, kobiet walczących z rakiem piersi, czy wiele fundacji związanych z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Organizacje na rzecz osób skrajnie ubogich
Ubóstwo w Polsce nie jest duże, ale jednak występuje i musi się z nim zmagać wiele osób, które często są jednocześnie niesamodzielne i z wielu różnych przyczyn wykluczone społecznie. Takim osobom i często rodzinom pomagają takie fundacje jak Bank Żywności, Caritas, Fundacja „Niesiemy Pomoc”, Fundacja Dobroczynności, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie „Nasz Dom”. Lista jest naprawdę długa i wiele z tych organizacji skupia się przede wszystkim na działalności lokalnej.
Jak znaleźć listę organizacji pożytku publicznego?
Planując przekazanie 1% podatku, z pewnością wiele osób staje przed dylematem, komu go przekazać. Jak zostało wspomniane na początku, w Polsce jest prawie 10 tys. fundacji i stowarzyszeń, a to nie ułatwia sprawy. Na stronie internetowej pozytek.ngo.pl można przejrzeć listę wszystkich organizacji, przy okazji filtrując je według formy wsparcia, do kogo jest kierowane, a także ograniczając się do konkretnego województwa czy nawet miasta. Oprócz tego, 1% podatku można też przekazać nie tyle danej fundacji, co konkretnej osobie. Wielu chorych i niepełnosprawnych w okresie podatkowym wysuwa prośby i wsparcie – być może w naszej okolicy jest ktoś, kto czeka właśnie na twoją pomoc?