Co się dzieje z kredytem po śmierci kredytobiorcy?

0
1649

Śmierć osoby, która posiadała jakiekolwiek zobowiązania finansowe, może rodzić wiele pytań. Często bliscy zmarłego zastanawiają się nad tym, czy kredyt przepada po śmierci kredytobiorcy,  czy raczej to oni będą musieli spłacać zobowiązania, które pozostały po bliskiej osobie. Najbliżsi zmarłego muszą się liczyć z pewnymi konsekwencjami, które nie ominą ich, jeśli w grę wchodzą kredyty. Co się dzieje z takim zobowiązaniem, kto jest zobowiązany, aby spłacić długi i jak może Ci pomóc specjalista Spłata Pożyczek? Podpowiadamy.

Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy – na kogo przypada?

W życiu może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Osoby, które biorą kredyty długoterminowe, powinny wziąć to pod uwagę i zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy, choroby, kosztownego leczenia, a nawet śmierci. Wykupienie ubezpieczenia jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem i często biorąc kredyt hipoteczny, ubezpieczenie jest wręcz koniecznością i warunkiem uzyskania kredytu.

Ubezpieczenie jest formą zabezpieczenia, która chroni nie tylko nas, ale także bank i naszych bliskich, ponieważ po śmierci kredytobiorcy to właśnie z ubezpieczenia kredytu można pokryć należność dla banku. Co jednak w momencie, gdy kredytobiorca nie wykupił ubezpieczenia, a przed śmiercią spłacał kredyty gotówkowe i pożyczki?

Czy kredyt po zmarłym musi spłacać rodzina?

Dla bliskich zmarłej osoby najlepszym scenariuszem byłoby, gdyby kredyt po prostu przepadł i nikt nie musiałby go spłacać. Niestety tak się nie dzieje, a konieczność spłaty rat pozostaje, nawet jeśli kredytobiorca umarł. Kto zobowiązany jest spłacać długi kredytobiorcy? Obowiązek ten przypada spadkobiercom, którzy zapisani są w testamencie. Jeśli zmarły nie spisał testamentu to długi przypadają jego najbliższej rodzinie. Kredyt po zmarłym mogą dziedziczyć jego dzieci, współmałżonek, rodzice, wnuki itd. Jeśli któryś ze spadkobierców przyjmie spadek, to wiąże się to także z koniecznością spłaty zobowiązań, które pozostały po bliskim.

Czy spadkobierca musi spłacić cały kredyt zmarłego?

To ile spadkobierca będzie musiał zapłacić, zależy od tego, jaką część spadku przyjął. Gdy spadek przyjmuje kilka osób, zobowiązanie dzieli się na wszystkich spadkobierców po równo lub przypada na jedną osobę, która się na to zgodziła. Co więcej, spadkobiercy mogą skorzystać z prawa „dobrodziejstwa inwentarza”, co oznacza, że spłacają długi zmarłego w granicach wartości przyjętego spadku. Warto też wiedzieć, że spadkobierca nie musi przyjmować spadku i wtedy automatycznie przechodzi on na dalszych członków rodziny, którzy również mogą się go zrzec.

Gdzie szukać porady?

Rodzina zmarłego powinna w pierwszej kolejności udać się do notariusza, a także do banku, w którym zmarły posiadał aktywne zobowiązania. Dobrym pomysłem będzie także skontaktowanie się z doradcą kredytowym Spłata Pożyczek, który wyjaśni, na jakich zasadach odbywa się spłata długów po zmarłym bliskim. Fachowa pomoc specjalistów z branży kredytowej https://splatapozyczek.pl/ może pomóc Ci uporać się z problemem i podsunąć najlepsze rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here