Jak obniżyć wydatki na prąd w gospodarstwie domowym? 5 złotych zasad

Galopujące ceny energii elektrycznej i perspektywa kolejny wzrostów w 2020 roku zmuszają gospodarstwa domowe do refleksji nad oszczędnościami związanymi z kupowanym i używanym prądem. Dziś przedstawiamy pięć zasad, które pomogą ci obniżyć wydatki na prąd!

Zwróć uwagę na klasę energetyczną kupowanych urządzeń

Jeśli planujesz w swoim gospodarstwie domowym wymianę jakiegokolwiek sprzętu, zwracaj uwagę na klasę energetyczną. Pralka, zmywarka czy lodówka oznaczona klasą  A+++ stanowi prawdziwą inwestycję. Różnica w zużyciu energii, choćby w porównaniu do klasy B to nawet kilkadziesiąt złotych rocznie! W praktyce zakup takiego sprzętu w dużej mierze zwróci się poprzez niższe rachunki za prąd!

Korzystaj z RTV i AGD w sposób racjonalny

Niezależnie od tego, jakiej klasy energetycznej sprzęt posiadasz w domu, oszczędzisz bardzo wiele używając go racjonalnie. Zadbaj o to, by zmywać naczynia w pełnej zmywarce (najlepiej w trybie eco), nie prać zaledwie kilku sztuk ubrań w zbyt wysokiej temperaturze czy nie ustawiać lodówki zbyt blisko źródeł ciepła. Zastanów się, kiedy naprawdę oglądasz telewizję, a kiedy odbiornik jest tylko włączony. Wyłączaj komputer, gdy z niego nie korzystasz, ponieważ pobiera on energię nawet w trybie czuwania.

Zmodernizuj oświetlenie domu

Pomyśl nad modernizacją domowego oświetlenia. Żarówki LED są sporo droższe od tradycyjnych, ale źródła światła, które z nich korzystają pobierają kilkukrotnie mniej energii niż ich standardowe odpowiedniki. Chociaż w większym mieszkaniu takie rozwiązanie oznacza spory jednorazowy wydatek, inwestycja z pewnością się zwróci.

Wybierz najkorzystniejszą ofertę na rynku

Pamiętaj, że nikt nie jest skazany na korzystanie z określonego sprzedawcy energii. W dowolnym momencie możesz zmienić ofertę na bardziej opłacalną, na przykład opartą o gwarancję stabilnych cen, co ma w czasie obecnego szaleństwa związanego z cenami prądu ogromne znaczenie. Więcej na temat zmiany sprzedawcy energii przeczytasz w tym miejscu: Poprostuenergia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here