ozonowanie

Pandemia koronawirusa spowodowała, że coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się nad warunkami higienicznymi codziennego życia. Jak wiesz, zdrowie mamy tylko jedno, a drobnoustroje i grzyby, które otaczają Cię w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu mogą być przyczyną wielu chorób. Tym bardziej warto więc zadbać o odpowiednią dezynfekcję pomieszczenia, która oczyści dokładnie mieszkanie z wszelkich niepożądanych substancji.

Co to jest ozonowanie? Co daje ozonowanie pomieszczenia?

Ozonowanie potocznie nazywa się często starzeniem. Poprzez silne właściwości ozonu, proces ozonowanie niszczy nie tylko szkodliwe substancje, ale także wszystkie inne, stąd meble, które podczas czyszczenia zostawimy bez przykrycia mogą po wszystkim wyglądać na dużo starsze.

Ozon to w zasadzie cząsteczka tlenu, ale złożona z trzech atomów. Właśnie ta trzecia cząsteczka ma skłonność do wchodzenia w reakcje z wszystkimi innymi, co powoduje rozbijanie substancji, które są niepożądane i tworzenie innych, które już nie są szkodliwe. Ozonowanie świetnie usuwa ciężko dostępne bakterie i drobnoustroje, jest też niezwykle skuteczne w procesie niwelowania nieprzyjemnych zapachów, gdyż rozbija cząsteczki tych substancji. Stąd często stosuje się ozonowanie w starych kamienicach, w których czuć zapach stęchlizny, ale także miejscach na przykład po lokatorach, którzy nie dbali o higienę. Ozonowanie zabija także grzyby i bakterie.

Proces ozonowania jest niezwykle skuteczny, gdyż cząsteczka ozonu dostaje się tam, gdzie często nie dotarlibyśmy czyszcząc powierzchnię w tradycyjny sposób. Stąd, ozonowanie to sposób na dezynfekcję bez środków chemicznych (yesczysto.pl).

W jaki sposób ozonuje się mieszkanie?

Jak już zostało wspomniane, ozonowanie to skuteczna metoda czyszczenia pomieszczeń, jednak bardzo ważne jest, aby przed tym procesem zakryć folią wszystkie cenne rzeczy lub ewentualnie wynieść je z mieszkania. Oczywiście, na czas ozonowania powinniśmy również opuścić pomieszczenie. Podczas czyszczenia ozonem, żaden organizm żywy nie powinien znajdować się w pomieszczeniu, ponieważ stężenie ozonu, którego używa się do dezynfekcji jest zabójcze zarówno dla ludzi, jak i dla każdego innego organizmu. Należy więc z pomieszczenia wynieść wszystkie rośliny oraz, oczywiście, zabrać zwierzęta. Osoba przeprowadzająca dezynfekcję ozonem ubrana jest w specjalny kombinezon oraz maskę na twarz.

Zanim ekipa zabierze się do ozonowania, musi uszczelnić całe pomieszczenie, aby substancja nie wydostała się poza obręb pomieszczenia.  Następnie używa się generatora ozonu. Samo ozonowanie trwa zazwyczaj około kilku godzin. Mniej więcej 30 minut po jego wyłączeniu, ekipa może wejść do mieszkania i gruntownie przewietrzyć pomieszczenie. Na koniec sprawdza się stężenie ozonu w lokalu i możliwe jest ponowne wejście do mieszkania.

Jak często trzeba ozonować mieszkanie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, jeśli nasze mieszkanie nie jest przesiąknięte na przykład zapachem dymu papierosowego, być może aby pozbyć się bakterii czy grzybów wystarczy jedno ozonowanie. Jeśli jednak sam palisz w pomieszczeniu, lub w lokalu od długiego czasu unosi się zapach stęchlizny, być może warto będzie ozonowanie powtórzyć kilkakrotnie lub wykupić abonament.

Średni koszt ozonowania mieszkania waha się w granicach 200-400 złotych zależnie od jego powierzchni.

Ozonowanie to skuteczna metoda pozbycia się bakterii i grzybów, co ma niewątpliwy wpływ na nasze funkcjonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here