Gdańsk to szóste co do wielkości miasto w Polsce liczące sobie 460 tysięcy mieszkańców, stolica województwa pomorskiego, główne miasto konurbacji trójmiejskiej, a także ważny i powszechnie szanowany ośrodek akademicki. Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza, kiedy osada rybacka stopniowo przekształcała się w ważny port nad Morzem Bałtyckim. Za czasów panowania krzyżackiego od 1308 do 1466 roku, Gdańsk rozpoczął swoją przygodę w Hanzie, czyli związku najbogatszych kupieckich miast w tej części Europy. W tym samym czasie wzrastała gotycka architektura miasta – Krzyżacy zbudowali chociażby potężną Bazylikę Mariacką, która jest dzisiaj największym ceglanym kościołem w Polsce. O wielkości portu gdańskiego świadczy chociażby zachowany po dziś dzień monumentalny Żuraw, który jak na standardy czasów, w których powstał był niezwykle nowoczesnym urządzeniem służącym do przeładunku statków handlowych. Od 1466 roku Gdańsk należy do Królestwa Polskiego, ale zdecydowana większość miasta nadal była pochodzenia niemieckiego, a handlowy patrycjat miał głęboką autonomię. W praktyce Gdańsk był niezależny od królewskich dekretów, a wszelkie próby regulacji skończyły się wojnami Polski z tym miastem za czasów Zygmunta Augusta oraz Stefana Batorego. Gdańsk był także czołowym ośrodkiem rozkwitu luteranizmu na ziemiach polskich. Po pierwszej wojnie światowej miasto jeszcze bardziej oddaliło się od naszego kraju, kiedy utworzone zostało tam sprzyjające Niemcom Wolne Miasto. Po drugiej wojnie światowej Gdańsk powrócił jednak do Polski i stał się jednym z jej najważniejszych portów i miast stoczniowych. To tam także rodził się ruch Solidarność, który doprowadził do upadku komunizmu w całej Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej.
Jeżeli chodzi o studia – Gdańsk jest obecnie jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Studiuje tam aż 76 tysięcy osób na czternastu szkołach wyższych. Największa z nich i ciesząca się jednym z większych prestiżów to Uniwersytet Gdański, będący w czołówce polskich uniwersytetów klasycznych. Kształci na rozmaitych kierunkach, które pozwalają patrzeć na przyszłość z nadzieją i nie martwić się o przyszłą pracę. Zainteresowanie studentów z całego Pomorza gwarantuje utrzymanie na uczelni bardzo dobrego poziomu. Wśród absolwentów tamtejszego Wydziału Historii jest chociażby Donald Tusk, były premier Rzeczpospolitej Polskiej, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej.
Inną ważną uczelnią gdańską jest Politechnika Gdańska, jedna z najlepszych technicznych uczelni w Polsce słynąca z nowoczesnego zaplecza technologicznego i podążania za innowacyjnymi wzorcami zaciągniętymi z uczelni zachodnich. Przede wszystkim jednak znany jest Gdański Uniwersytet Medyczny, który plasuje się w swojej kategorii w absolutnej krajowej czołówce. Kształci on wybitną kadrę lekarską, co powoduje, że medycyna na Pomorzu stale się rozwija i zyskuje nowych utalentowanych i wykształconych młodych ludzi. To niezwykle ważna część edukacji, więc należy szczególnie dbać o jej wysoki poziom.