Instalacja fotowoltaiczna. Twoja domowa elektrownia solarna

Rosnące koszty energii elektrycznej, większa niezależność, ale również troska o środowisko naturalne – na montaż własnej mikro instalacji fotowoltaicznej decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Dlaczego warto wybrać taką inwestycję?

Czym jest fotowoltaika?

Pod terminem fotowoltaiki znajduje się dziedzina zajmująca się przekształcaniem energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. To czysty, bezpieczny i ekologiczny proces.

Za pomocą specjalnych słonecznych paneli fotowoltaicznych dochodzi do poboru promieniowania. Następnie pozyskana energia trafia do falownika (inwertera), gdzie przekształcana jest w prąd zmienny – możliwy do użycia w sprzętach elektrycznych.

Instalacje fotowoltaiczne on-grid i off-grid

Wytworzony prąd może być oddany do sieci, gdy nie jest akurat potrzebny, a potem może zostać z niej odebrany. W tym celu stosuje się specjalne liczniki dwukierunkowe zliczające energię oddaną i pobraną. Taka instalacja wymaga podpisania umowy z zakładem energetycznym i nazywana jest on-grid.

Dostępne są też instalacje off-grid, które nie są podłączane do sieci. Prąd może być wtedy używany na potrzeby własne, na przykład do podgrzewania wody użytkowej, albo magazynowany w domowych magazynach energii – akumulatorach.

Do czego wykorzystać instalację fotowoltaiczną?

Produkujące prąd ze słońca instalacje fotowoltaiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą częściowo albo nawet całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu, a tym samym obniżają wysokość rachunków.

Przykładowe zastosowanie fotowoltaiki:

– oświetlenie
– sprzęty domowe
– podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU)
– ogrzewanie elektryczne, na przykład na podczerwień, pompa ciepła
– ładowanie auta elektrycznego, hybrydowego

Założenie domowej instalacji fotowoltaicznej

Obecnie na instalacje fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej osób prywatnych. Założenie własnej elektrowni solarnej może być wtedy dofinansowane z pomocą specjalnych programów, na przykład Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

Aby rozpocząć produkcję własnego prądu, najlepiej skontaktować się z firmą specjalizującą się w realizacji instalacji, która wykona kompleksowe prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych i innych elementów systemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here