Kiedy warto wykupić i OC, i AC?

Posiadacze stosunkowo nowych i wartościowych aut najczęściej posiadają polisę AC i OC. W przypadku starszych pojazdów nie jest to takie oczywiste, a wielu właścicieli ogranicza się do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czy słusznie? Kiedy warto wykupić obie polisy?

Jak wartościowy jest Twój samochód?

Pierwsze i najważniejsze kryterium, które musisz wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie AC stanowi wiek i wartość Twojego pojazdu. Do gry wkracza matematyka i rachunek prawdopodobieństwa, choć oczywiście nie istnieje wzór pozwalający jednoznacznie podjąć decyzję. Wyobraź sobie, że w perspektywie najbliższego roku Twój samochód zostaje skradziony, spowodujesz wypadek zmuszający Cię do skasowania auta lub bardzo kosztownej naprawy. Gdy Twój pojazd ma kilkanaście lat, nie stracisz wiele. A jeśli jest nowy lub kilkuletni? Zakup nowego auta zmusi Cię do sięgnięcia głęboko do kieszeni. Największy dylemat wystąpi w sytuacji pośredniej, na przykład posiadania 5-6 letniego samochodu. Zdarza się również, że starszy pojazd ma dla nas znaczenie sentymentalne, czego nie można pomijać. Zastanów się, jaka wysokość składek skusi Cię, by wyeliminować ryzyko i z tą wiedzą poszukaj korzystnej oferty.

Czy istnieje duże ryzyko kradzieży lub nieszczęśliwego wypadku?

Ostateczną decyzję o wykupieniu pakietu OC i AC z pewnością ułatwi także ocena ryzyka wystąpienia zdarzeń, które obejmuje polisa. Znaczenie ma na przykład fakt, czy Twoje auto spędzało czas na strzeżonym parkingu lub czy Twoja okolica zamieszkania jest bezpieczna. Jak pewnie czujesz się za kierownicą i jak często zdarzały Ci się stłuczki? Wreszcie, jak często wyruszasz autem dalej niż do pracy czy po zakupy? Pomocne mogą okazać się także statystyki mówiące o tym, jakie samochody najczęściej padają łupem złodziei. Zwykle są to auta 2-3 letnie konkretnych marek, ponieważ z reguły po kradzieży są rozbierane na części. Sprawdź, jak często kradziony jest dany model. Czy istnieją jeszcze inne czynniki, które Twoim zdaniem mogą przyczynić się do kradzieży, poważniejszej kolizji lub uszkodzenia auta na parkingu przez nieznanego sprawcę? Pamiętaj jednocześnie, że polisa polisie nierówna, zwłaszcza w przypadku AC. Rozważ zakup takiej, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

OC i AC taniej w pakiecie i przez internet

Kiedy po takiej analizie wciąż mocno się wahasz, najlepiej zastanów się nad kosztami. Po pierwsze, pakiet OC i AC powinien być sporo tańszy niż zakup obu polis oddzielnie. Po drugie, przejrzyj jak najwięcej ofert pod kątem ceny i zakresu ubezpieczenia AC. W tym bardzo pomocny będzie kalkulator ubezpieczeniowy, obejmujący oferty kilkunastu wiodących towarzystw, który znajdziesz pod tym adresem:

https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/

Jeśli któraś oferta Cię zainteresuje, możesz natychmiast wykupić polisę online, co przełoży się na niższe koszty, a dodatkowo oszczędność czasu koniecznego na wizytę w towarzystwie ubezpieczeniowym u pośrednika. Jednak analizę polisy zawsze zaczynaj od określenia swoich potrzeb i ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here