Prognozy nie są optymistyczne dla polskiego złotego. Nie pomagają zapowiedzi prezesa NBP ani wtórujących mu czynników rządowych. Wręcz przeciwnie. Posiadacze oszczędności czy czynnego kapitału starają się dosłownie ratować swoje zasoby przed żarłocznością inflacji, lokując je w obligacje 4-letnie lub co bardziej przedsiębiorczy, w kontrakty CFD. W drugim przypadku inwestor nie tylko buduje sobie bufor bezpieczeństwa, stwarza także możliwość uzyskania dochodu pasywnego na przyzwoitym poziomie.
-
Czym są kontrakty CFD?
-
CFD – jakie są dostępne rodzaje inwestycji?
-
Kto może inwestować W CFD?
-
Czym się kierować przy wyborze platformy inwestycyjnej?
Kontrakt CFD — definicja
CFD (ang. contract for difference) oznacza kontrakt na różnicę cenową. Jest to instrument pochodny, co oznacza, że jego wartość wynika z ruchów stawek różnych aktywów, często ze sobą niepowiązanych.
Rodzaje inwestycji:
-
Akcje;
-
Indeksy giełdowe;
-
Waluty;
-
Kryptowaluty;
-
Surowce;
-
Fundusze ETF.
Należy mieć na uwadze, że nabywając akcje za pomocą kontraktu CFD, inwestor nie staje się właścicielem papierów wartościowych spółki. Tylko takie rozwiązanie pozwala uzyskać ekspozycję z dźwignią finansową na kurs akcji danej spółki. To bezsprzecznie kolejna korzyść wynikająca z CFD.
Transakcje odbywają się na podstawie umowy dwustronnej, gdzie jej uczestnicy zobowiązują się do rozliczenia kwoty równej różnicy pomiędzy wartością pozycji otwarcia a ceną zamknięcia pozycji. W efekcie rynek CFD umożliwia osiąganie zysku na wzrostach stawek aktywów, jak i spadkach.
Wypada w tym miejscu dodać, że kontrakty CFD stwarzają możliwość aktywnej gry nawet drobnym inwestorom, którzy nie posiadając odpowiednio zasobnych portfeli, nie mogą stać się akcjonariuszami spółek akcyjnych.
Kontrakt CFD – jak zacząć inwestować?
Notowania indeksów CFD Giełd Papierów Wartościowych zachęcają inwestorów do spróbowania swoich sił na tym polu. Tym bardziej że dostępność do tego narzędzia jest stosunkowo duża a otwarcie konta obsługującego CFD, wiąże się z minimum formalności oraz niewielkim wkładem finansowym.
Wybierając platformę inwestycyjną, warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
-
Wysokość opłat za kontrakty CFD;
-
Liczbę dostępnych kontraktów na platformie;
-
Oferowane wsparcie merytoryczne i techniczne;
-
Opinie klientów.
Początkujący trader z pewnością nie powinien lekceważyć wsparcia eksperckiego zapewniające sukcesy w początkowej fazie handlu CFD.
W przypadku korzystania z usług polskiego brokera należy wypełnić formularz PIT 8C. Jest to informacja o wartości dochodów z kapitałów pieniężnych, wypłacanych przez płatników (dochody z giełdy, inne zbycie udziałów, nabycie udziałów za niektóre wkłady niepieniężne).
Wypada jedynie wyrazić życzenie, by owe dochody były jak największe.