Od czego zależy zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to bardzo często spotykane pojęcie. Większość dorosłych osób zdaje sobie sprawę z tego, że coś takiego istnieje, a także, że jest niezwykle istotne w odniesieniu do tego, czy uda nam się pozyskać wymarzony kredyt lub pożyczkę. Jednak już znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, co się na nią składa. Warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, ponieważ może to między innymi pozwolić nam oszacować, nad czym jeszcze musimy popracować bądź co musimy zmienić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W takim razie od czego zależy zdolność kredytowa?

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa zależy od bardzo dużej ilości czynników, jednak sporo z nich ma znaczenie marginalne. Należy wobec tego skupiać swoją uwagę przede wszystkim na tych najważniejszych, które bardzo mocno wpływają na ostateczną decyzję banku. Należą do nich:

  • zarobki
  • wydatki (koszty utrzymania, raty)
  • ilość zobowiązań (kredytów, pożyczek)
  • historia kredytowa
  • status cywilny.

Im większe zarobki, a jednocześnie mniejsze w stosunku do nich wydatki, tym bardziej rosną nasze szanse na uzyskanie kredytu. Nie bez znaczenia jest także ilość naszych zobowiązań, nawet jeśli niekoniecznie wiążą się one z wydatkami. Mowa tu przede wszystkim o kredytach odnawialnych czy kartach kredytowych, które użytkować można, ale nie trzeba. Nawet jeśli nie zdecydujemy się z nich korzystać po ich zaciągnięciu, wciąż będą one obniżały naszą zdolność kredytową. Dlatego też dobrym pomysłem może być zrezygnowanie z nich, jeśli jest ona w naszym odczuciu zbyt niska.

Historia kredytowa również jest bardzo znacząca i często to ona właśnie stoi na drodze do uzyskania kredytu – nawet przy wysokich zarobkach. Banki sprawdzają ją przede wszystkim w BIK-u, gdzie znajdują się zarówno informacje na temat długów regulowanych w terminie, jak i tych, z których spłatą się spóźniamy. Ponadto dokonywana jest weryfikacja pod względem tego, czy potencjalny klient znajduje się na listach dłużników, takich jak KRD.

Status cywilny to element, na który często nie zwracamy uwagi, a jest on niezwykle istotny. Bycie w związku małżeńskim (i posiadanie wspólności majątkowej) podnosi naszą zdolność kredytową, ponieważ oznacza to, że w razie nieregulowania długu w terminie łatwiej będzie ściągnąć należność.

Nie warto ignorować zdolności kredytowej, ponieważ nawet jeśli nie chcemy brać kredytów, może pojawić się taki moment w naszym życiu, że okaże się to nieuniknione. Jednak nie ma powodu do obaw, jeżeli nasza zdolność nie będzie wtedy stała na satysfakcjonującym poziomie – o ile zdecydujemy się skontaktować z doświadczonym pośrednikiem kredytowym, takim jak Habza Finanse. Otrzymamy dzięki temu pomoc w pozyskaniu kredytu, nawet jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji.

Pusta historia kredytowa a zdolność kredytowa

Oczywistym jest, że negatywna historia kredytowa źle wpływa na zdolność kredytową, zaś pozytywne wpisy w BIK-u – dobrze. Co jednak w sytuacji, kiedy nasza historia kredytowa jest pusta? Z takim zjawiskiem spotkać się można głównie u ludzi młodych, ale nie tylko. Nie zaprzątają sobie oni głowy budowaniem historii kredytowej, a kiedy przychodzi do zaciągania pierwszego kredytu (i to jeszcze na przykład od razu kredytu hipotecznego), pojawia się kłopot.

Pusta historia kredytowa nie tylko nie jest czymś dobrym, ale wbrew pozorom nie jest także czymś zupełnie neutralnym. Bliżej jest jej do historii negatywnej niż do historii pozytywnej. Dlaczego? Potencjalny kredytobiorca nieposiadający żadnej historii kredytowej jest dla kredytodawcy „pustą kartką”. Nie ma przesłanek, na podstawie których można by oprzeć założenie, że dana osoba jest godna zaufania i będzie terminowo spłacała swoje zobowiązania.

Taki klient może się okazać rzetelny, jednak równie dobrze może być zupełnie odwrotnie. W związku z tym udzielenie pozytywnej odpowiedzi na jego wniosek jest dla banku dużym ryzykiem. Sprawia to, że w większości przypadków takie osoby spotkają się z odmowami, zwłaszcza, jeśli wnioskują o kredyt na stosunkowo dużą kwotę. Co można w takiej sytuacji zrobić?

Przede wszystkim jak najszybciej zacząć budować pozytywną historię kredytową. Możemy to zrobić biorąc bardzo niewielkie kredyty lub tanie przedmioty na raty 0%, które potem musimy oczywiście koniecznie terminowo spłacać. Dzięki temu pozyskamy sporo korzystnych wpisów w BIK-u (należy pamiętać, aby udzielić zgody na przechowywanie informacji o tych zobowiązaniach nawet po ich spłacie) i zbudujemy reputację uczciwego kredytobiorcy.

Podsumowanie

Jak widać, zdolność kredytowa zależna jest od wielu zróżnicowanych czynników. W związku z tym warto pamiętać, że nawet wysokie dochody nie gwarantują otrzymania kredytu – duża ilość zobowiązań czy negatywna (bądź pusta) historia kredytowa mogą sprawić, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.

W takiej sytuacji możemy spróbować rozwiązać problem poprzez stopniowe poprawianie swojej zdolności kredytowej lub skorzystanie z usług pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl. To drugie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w sytuacji, kiedy zależy nam na czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here