Prawo

Prawo to kierunek studiów, który cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością i niesłabnącą estymą wśród młodych osób. Jest to bowiem dla wielu początek drogi zawodowej, która przyniesie w przyszłości dobrze płatną, a zarazem niezwykle interesującą pracę. Oczywiście życie weryfikuje niektóre marzenia, aczkolwiek generalnie pensje prawników odbiegają znacznie od średniej krajowej i pozwalają na życie na bardzo dobrym poziomie. Prawo wybierane jest więc bardzo często jako głos rozsądku, studia przyszłościowe, które zapewnią byt w przyszłości, a jednocześnie są całkiem ciekawe.

W ten sposób jeżeli chodzi o studia – prawo wybierane jest przez bardzo wiele osób, którzy mówią o sobie humaniści. Często z pasji chcieliby iść na historię, filologię polską, socjologię bądź politologię, ale zdają sobie sprawę, że jest to bardzo ryzykowne i może nie przynieść w przyszłości dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy. Prawo jest więc swoistym planem A, aczkolwiek w myślach cały czas pewne kierunku u wielu studentów mają pierwszeństwo. Ciężko stwierdzić czy jest to proceder dobry czy zły – z pewnością powoduje, że bardzo wiele osób zainteresowanych różnymi dziedzinami wiedzy skupia się na prawie, co tworzy wśród studentów niezwykle barwną mozaikę. Jest to swego rodzaju zbiór ludzi zdolnych o różnych pasjach i marzeniach, których połączyło to, że zdecydowali się iść na przyszłościowe studia o renomie i wielkiej tradycji.

Oczywiście jednak nie należy z powyższej tezy wysnuwać wniosku, że w takim razie na prawie każdy się nudzi. Otóż najczęściej osoby zainteresowane nauki humanistycznymi interesują się także smaczkami społecznymi, które można na studiach prawniczych znaleźć. Kierunek ten nie jest dla większości go studiujących nudny, po prostu zazwyczaj są rzeczy, które porywają danych ludzi bardziej. Z tego powodu nie należy myśleć o tych studiach jako o miejscu dla osób, które robią coś na przekór sobie, ale do swoich niebanalnych pasji dokładają czynnik racjonalny. Oczywiście jednak panorama studentów prawa jest bardzo rozległa – znajdą się też tacy, dla których kierunek ten jest najbardziej interesujący z tego, co można w ogóle wybrać.

Warto jednak powiedzieć, że jeśli idzie się na prawo tylko i wyłącznie myśląc o zarabianych w przyszłości pieniądzach, nie wytrzyma się na tym kierunku nawet pół roku. Są to bowiem studia specyficzne – co prawda na początku niespecjalnie wymagające, aczkolwiek dające już mniej więcej ogląd czym będzie się zajmować w przyszłości jako prawnik. Jeśli ktoś od razu poczuje, że ten kierunek nie jest dla niego – nic na siłę. Lepiej zrezygnować od razu i spróbować rozpocząć jeszcze studia na innym kierunku aniżeli męczyć się przed wiele lat. Wydaje się bowiem, że zdecydowanie lepszą opcją jest bycie wesołym historykiem czy polonistą aniżeli smutnym prawnikiem. Studenci muszą pamiętać, że są dorośli i pewne decyzje na temat przyszłości podejmują już całkowicie samemu, bez pomocy z zewnątrz. Nikt nie powie im dokładnie co mają robić, aby być szczęśliwym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here