Prężne IT - Administrator baz danych.

W dzisiejszych czasach większość firm i instytucji nie byłaby w stanie, funkcjonować bez baz danych! Niemal wszystkie dane gromadzimy na dyskach w postaci zapisy cyfrowego, mawiają czas to pieniądz – obecnie nie ma czasu na prowadzenie zbędnych notatek i papirologii…Co za tym idzie, administrator baz danych obsługuje bazy, czyli zbiory danych, informacji, które są niezbędne do funkcjonowania konkretnych placówek. Główne zadania z jakimi przychodzi się mierzyć administratorom baz danych to: wprowadzanie należytych danych, zapewnienie bezpiecznego ich przetwarzania, przechowywanie danych w bazach, ochrona, zabezpieczanie baz, przed osobami niepowołanymi, nieupoważnionymi oraz zwalczanie awarii systemu.

Któż spełnia wymagania, by stać się administratorem BD? Osoba chcąca ubiegać się o powyższe stanowisko, powinna mieć wykształcenie wyższe o kierunku informatycznym. Doświadczenie w rozwoju i administrowaniu baz danych. Administrator powinien śpiewająco orientować się w bazach danych: MySQL,SQL server, Orcale, PostgreSQL, Infomix pod kątem administracji i strojenia oraz programach LINUX/UNIX/WINOWS. SQL w obcowaniu z bazami danych w dzisiejszych czasach to podstawa! Ważne też jest opanowanie, cierpliwość , odporność na stres, ponieważ ta dziedzina często wymaga pracy pod presją czasu. Ważną rolę pełni również bardzo dobra znajomość języka angielskiego.
Miejscem pracy administratora jest biuro, tudzież gabinet. Jest to praca siedząca, przed komputerem. Etat 8-godzinny/zmianowy.
Jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia administrator ze względu, iż coraz więcej firm posiada rożnego rodzaju bazy danych, może szukać pracy we wszystkich większych firmach i instytucjach administracyjnych.Osoba specjalizująca się w ów dziedzinie może również założyć własną działalność.

Przejdźmy teraz do najciekawszego punktu, administrator baz danych – zarobki. Wahają się w dość szerokim przedziale. Wysokość pensji uwarunkowana jest umiejętnościami administratora oraz zasobnością firmy . W 2018 roku 66% administratorów baz danych byli odnotowani jako mężczyźni, z kolei 34% to kobiety.

Zarobki przedstawiają się następująco: [NOTOWANIE NA 2018 ROK!]
-25% z powyższych osób zarabia mniej niż średnia czyli – 3869 PLN.
-Średnia płaca rynkowa to 5841 PLN.
– 25% osób zarabia więcej to jest – 8868 PLN

Skąd taki rozrzut? I zróżnicowane zarobki? Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim:
>Wielkość firmy;
>Kapitał firmy;
>Wykształcenie;
>Staż pracy;
>Region zatrudnienia;

Podsumowując, czy warto kształcić się, w kierunku prężnie rozwijającego się IT? Tutaj każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dla porównania załączam średnią płacę w Polsce z tego samego miesiąca i roku – 4559,72 zł. Moim zdaniem, widząc zapotrzebowanie, rozwój baz danych, zawód jest bardzo przyszłościowy. Żyjemy w czasach gdzie czas to pieniądz, gdzie firmy i instytucje starają się za wszelką cenę być krok do przodu, a bazy danych stały się nierozłączną częścią ich sukcesywnej pracy. A więc administrator baz danych to zawód modny, ponadczasowy i potrzebny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here