Studia ekonomiczne

Wedle klasycznej definicji ekonomia to nauka społeczna, która zajmuje się tym w jaki sposób jednostka zarządza ograniczonymi dobrami, jakimi dysponuje w dziedzinach produkcji, wymiany oraz konsumpcji. Jest to więc stosunkowo nowa gałąź nauki, która skupia się na pieniądzach i ma na celu kształcić grupę osób, która będzie wiedziała w jaki sposób prowadzić gospodarkę, aby osiągała ona jak największy wzrost. Dzięki temu poziom życia obywateli na danym terenie, na którym gospodarka będzie dobrze działać będzie się poprawiał. Ekonomiści są dzisiaj bardzo potrzebni politykom, ponieważ wskazują, w jaki sposób rząd powinien ingerować w rynek, co należy zrobić, aby pobudzić dane sektory gospodarki itd. Są to ludzie odpowiedzialni za cały pędzący świat pieniądza, a ich największym, chociaż czasami utopijnym celem jest sprowadzenie całego świata do poziomu gospodarczego dobrobytu. Państwa bowiem diametralnie różnią się pod względem poziomu życia, aczkolwiek zbilansowana polityka rządowa i pomoc wykształconych ekonomistów może bardzo pomóc w wejście na wyższy poziom nawet wielomilionowych społeczeństw.

Oczywiście to wszystko działa w sferze makro, a wiedza ekonomiczna doskonale sprawdza się również, jeżeli chodzi o funkcjonowanie prostych gospodarstw domowych. Ekonomiści mogą podpowiadać ludziom, w jaki sposób inwestować swój kapitał, aby wejść na rynek w jak najbardziej komfortowej sytuacji. Są swego rodzaju badaczami wszystkich zachowań konsumentów, a ten sposób poznają aktualne rynkowe upodobania i preferencje. Pomagają oni społeczeństwu planować racjonalnie swoje wydatki, co na dłuższą metę będzie miało zbawienny wpływ na bardzo wiele potencjalnych inwestorów. Są także zatrudniani w dużych firmach, pełniąc odpowiedzialne funkcje przy opracowywaniu pod względem finansowym strategii rozwoju przedsiębiorstwa biorąc pod uwagę wszystkie czynniki rynkowe.

Jeżeli chodzi o kierunek ekonomia – studia są przeznaczone więc przede wszystkim dla umysłów ścisłych, ale interesujących się żywo społeczeństwem i wszystkimi procesami, które w nim zachodzą. Obliczeń jest jednak na tyle dużo, że konieczna wydaje się biegłość z matematyki i dobrze zdany egzamin maturalny z tego przedmiotu. Wielu osobom pomóc może nawet fizyka, która również uczy ścisłego myślenia i patrzenia na świat. Na rekrutacje obok matematyki często są jednak potrzebne przedmioty, które wymagają szerokiej wiedzy o świecie, ponieważ jak już wspomniano kierunek ten wymaga zainteresowania społeczeństwem, czyli zwykłymi ludźmi i zachodzącymi wśród nich tendencjami. Na studia więc oprócz matematyki należy zdać bardzo często egzamin maturalny z geografii lub historii. Oczywiście konkretny dobór przedmiotów uwzględnianych przy rekrutacji jest już autonomiczną kwestią każdej uczelni wyższej, aczkolwiek to są takie ogólne zasady, o których trzeba pamiętać. Najbardziej prestiżową szkołą ekonomiczną jest znajdująca się w Warszawie Szkoła Główna Handlowa, specjalistycznego uniwersytety ekonomiczne są jednak w praktycznie każdym dużym mieście w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here