Z czym to się je? Baza danych

Dla wielu z nas pojęcie baz danych jest dość rozległe i intuicyjne. Bazy danych stały się tak powszechnie używane, stosowane, towarzyszą nam prawie na każdym kroku. Ale czym tak dokładnie są? W poniższym artykule spróbujemy rozwiązać wszelkie niejasności i rozszerzyć wiedzę z intuicyjnej na konkretną. Poniżej książkowa definicja:
A więc, co to jest baza danych? – Baza danych jest zorganizowanym zbiorem danych ( zbiorem wszelkich informacji), który przechowywany jest zazwyczaj w formie elektronicznej. Czyli jest to pewna organizacja danych, tak samo jak chcemy mieć porządek w domu, by żyło nam się lepiej tak samo firma chce mieć porządek w firmie, by lepiej się jej prosperowało. Dobrze zrobiona, kontrolowana i prowadzana baza danych to połowa sukcesu ułatwiająca sprawne zarządzanie i prace w firmie. Wyżej wspomniana organizacja danych polega na ich odpowiednim podzieleniu, pogrupowaniu, według poszczególnych pól czy też rekordów. Ułatwia nam to znacznie przetwarzanie i wprowadzanie kolejnych informacji!
Teraz troszkę o ich rodzajach. Na chwilę musimy się cofnąć do końca XIX wieku, to tutaj powstała idea najprostszego z typów a mianowicie tak zwanej prostej bazy danych (z ang. flat database). Baza ta zapisuje dane w formie stryktury dwuwymiarowych tabel. Tabele te złożone są z wierzy oraz kolumn i przybierają najczęściej postać najprostszego pliku tekstowego. Szczerze mówiąc, wygląd powyższej bazy danych moglibyśmy przyrównać do pewnie dobrze nam znanego skoroszytu z Microsoft Excel. Z punktu widzenia architektury ten rodzaj nie jest określony żadną uporządkowaną strukturą. Przykładem powyższego przykładu może być plik tekstowy, zawierający dane oddzielone przecinkami, tudzież innym dowolnym znakiem. Czyli w dzisiejszych czasach, ów przykład jest mało czytelny i rozbudowany, nieprawdaż?
Kolejny typ baz danych to baza hierarchiczna (z ang. Hierachical database). Ten rodzaj z kolei pojawił się w latach 60-tych. Jego wszechstronny rozgłos zawdzięczamy IBM. W typ przypadku występuje konkretna struktura, a mianowicie struktura drzewa. Każdy element, nie licząc elementu głównego, posiada element nadrzędny. A z kolei każdy element nadrzędny może posiadać kilka elementów podrzędnych. Możemy tu wyobrazić sobie drzewa genealogiczne, w tym przypadku jest zupełnie tak samo. Dane przechowywane są w rekordach (czyli tzw. węzłach drzewa), które są ze sobą połączone. Powyższy rodzaj baz cechuje wysoka wydajność oraz dostępność. Warto wiedzieć, że rejestr systemu operacyjny Windows jest oparty na działaniu schematu drzewa!
Czas na trzeci i najbardziej popularny rodzaj baz danych. Mianowicie relacyjna baza danych. Struktura takowej bazy oparta jest na obiektach czyli tabelach ( Formalnie rzecz ujmując na relacjach). Między relacjami musimy zadeklarować odpowiednie związki. By pracować z relacyjną bazą danych od użytkownika wymagana jest znajomość języka SQL a to z kolei temat rzeka.
Podsumowując bazy danych towarzyszyły człowiekowi już od dawna i na pewno dalej będą umilać, organizować naszą pracę. Znajomość ich funkcjonowania i poprawnego tworzenia, administracji jest niezbędna dla dobrego prosperowania wszelkich organizacji. Dlatego warto wiedzieć z czym to się je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here