Nastawienie do marketingu musi podążać za wciąż przeobrażającym się światem. Odmiennie wszystkie poczynania reklamowe staną się po prostu nieskuteczne. Co gorsza, przyzwyczajeni do atrakcyjniejszego podejścia klienci potrafią się oddalić od spółki. Więc także każdy właściciel przedsiębiorstwa winien rozumieć, czym jest marketing relacji – odwieczny, powszechny standard, jakiego nie można ignorować. Czym jest marketing relacji? Skupia się na samodzielnej komunikacji z każdym kontrahentem. Stawia sobie za punkt budowę, wzrost oraz utrzymanie więzi pomiędzy kontrahentem i spółką – rozwój na jakim korzysta każda ze stron.
Marketing transakcyjny a metody łączności z kontrahentem
Marketing transakcyjny opiera się na jednokierunkowym rodzaju łączności reklamowej oraz wizerunkowej, w ramach jakiego przedsiębiorstwo jest jedynym nadawcą komunikatów. Reklamy przechodzą w eter, i klient masowy nie uczestniczy w łączności zwrotnej. Rezultaty przekazów mierzone są przez pryzmat postępu albo spadku transakcji. Łączność w marketingu transakcyjnym polega na informowaniu o wartościach konkretnego towaru. Klienci nie mają żadnego wpływu na mechanizmy wewnątrz przedsięwzięcia, nie mogą stanowić o innowacyjnych artykułach lub modernizacjach. Dla firmy klient nie jest jednostką – postrzega się go jako uczestnika jakiejś dużej grupy.
Ewolucja komunikacji na linii marka-klient
W ciągu paru minionych dekad świat zmienił się nie do poznania. Popularnymi urządzeniami stały się laptop oraz internet, w jakim media społecznościowe w decydującej mierze zrewolucjonizowały nastawienie do komunikacji reklamowej. Pośród społeczeństw upowszechniła się podatność na sprawy środowiskowe. Przedsięwzięcia rozpoczęły inwestować w działania public relations, i CSR stał się tematem godnym zaangażowania z perspektywy spółek. Jednostki odpowiedzialne za sprzedaż odnotowały, iż wydatek uzyskania kolejnego klienta jest niewspółmiernie większy od kosztu utrzymania dawnego.
Marketing relacji – definicja oraz wykorzystanie
Jak sama nazwa pokazuje, w tym rozwiązaniu najistotniejsza jest relacja – silna więź z klientem, wsparta na dialogu. Taka wzajemna wymiana jest podstawą marketingu więzi – spółki włączają klientów do mechanizmów powstawania, dystrybucji oraz promowania towaru. W tenże sposób produkty oraz usługi stają się niezwykle spersonalizowane, przystosowane do specyficznych potrzeb kontrahentów. Należałoby jednakże pamiętać, iż taka postawa nie jest indywidualną decyzją instytucji – to po prostu wynik zmian publicznych oraz technicznych oraz pochodzącej z nich presji konsumenckiej. W dobie dynamicznego rozwoju oraz wszechobecności internetu, doskonałym urządzeniem do wykonywania dwukierunkowej komunikacji są media społecznościowe. Za ich pośrednictwem po pierwsze można tworzyć interesujące zawartości, jakie sprzyjają wyróżnieniu się na tle konkurencji, zaciekawieniu klientów ofertą oraz tworzeniu korzystnego wizerunku. Po drugie odwiedzający profil mogą dzielić się własną opinią oraz wskazówkami. Taki feedback stanowi bardzo istotne centrum informacji, jakie w przyszłości spółki mogą zastosować oraz na jego bazie sprzedawać artykuły oraz usługi w pełni spełniające wymagania oraz potrzeby własnych kontrahentów.