Studia - grafika komputerowa

Wybór kierunku studiów wywołuje u niektórych atak paniki lub przynajmniej dreszcze niepewności. Ten artykuł jest poświęcony jednemu z bardziej opłacalnych i przyszłościowych kierunków. Jeśli studia – grafika komputerowa. Czy są to trudne studia? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma styczność z komputerem, co już jest niewielkim plusem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że każda reklama czy to w telewizji, czy w gazecie, angażuje jeśli nie jednego, to cały sztab grafików. Z ich pracą możemy się zetknąć na każdym kroku. Od drobnych logotypów na długopisach, po efekty specjalne w kinematografii czy stworzone od początku do końca filmy animowane. Jak można wywnioskować, grafika komputerowa ma mnóstwo rozgałęzień. Czy warto? Na pewno. Czy to kierunek dla mnie? Zastanówmy się.
Na pewno wymaga to wyobraźni. Tworząc identyfikacje wizualne czy modelując w 3D, trzeba mieć pewne podejście. Często wymaga to ogromnej ilości szkiców, a finalny efekt i tak nie zadowoli nas lub klienta. Wiele osób wybiera ten kierunek, ponieważ uważa, że jest to połączenie naszego artystycznego alter ego z praktycznym i dobrze płatnym zawodem. Na wstępie należy zaznaczyć, że początki grafików w zawodzie nie są wcale tak artystyczne, jakby się mogło wydawać. Zanim dotrzemy do tego wymarzonego stanowiska, czeka nas ogrom frustracji w kontakcie z klientem, który zamiast wybierać dobry projekt, wybiera ten, który podoba się tylko jemu.
Studiując grafikę, poznajemy pewne zasady, którymi kieruje się szeroko pojęty obraz. Szary, anonimowy człowiek, nie zawsze dostrzega nawiązania przykładowego logo, do kultury i specyfiki danej firmy.
Jeśli chodzi o programy graficzne, jest to kwestia ćwiczeń i poznania funkcji. To ta trudniejsza strona, przynajmniej na początku. Pojawia się tu również pytanie: w którą stronę grafiki komputerowej chciałbym pójść? Animacja 2D wymaga od nas umiejętności rysunku i wiedzy o poruszaniu się. Grafika 3D wyobraźni przestrzennej. Wszelkie wizualizacje zakładają również umiejętność doboru kolorów. Tworzenie stron internetowych w czasach dominacji tego środka komunikacji nad przykładową telewizją, jest bardzo przyszłościowe.
Jeśli dalej zastanawiasz się czy to dobry wybór lub obawiasz się, że możesz sobie nie poradzić z komputerem, pamiętaj że ten kierunek przykładowo pozwala również na stanowisko dyrektora artystycznego. Swoje miejsce możesz znaleźć w branży reklamowej, telewizyjnej, internetowej, w instytucjach kultury czy nawet w marketingu.
Jeśli lubisz tworzyć, masz głowę pełną pomysłów i potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci na ich realizację, powinieneś spróbować. Na pewno wymaga to zaangażowania i wielu ćwiczeń, ale jeśli nagrodą jest praca w dziedzinie, która sprawia przyjemność oraz dobre zarobki – warto! Pamiętaj, że na stanowisku grafika, często masz możliwość pracy zdalnej. Kto nie chciałby pracować w domu z wygodnego, ciepłego łóżka, popijając ciepłą herbatkę, kiedy za oknem pogoda płata figle?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here