Studia humanistyczne to takie, które w najprostszym rozumieniu koncentrują się wokół człowieka i jego działalności oraz twórczości na tym świecie. Powszechnie uważa się kierunki humanistyczne za nieprzyszłościowe i powodujące, że ciężko znaleźć będzie pracę w wyuczonym zawodzie. Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy, ale z drugiej strony studia te są niepotrzebnie aż nadto demonizowane. Nie jest prawdą bowiem, że każdy kto skończy któryś z humanistycznych kierunków nie będzie robił to, co kocha. Trzeba jednak przyznać, że średnie zarobki tzw. humanistów rzadko kiedy są bardzo wysokie, więc na tego typu kierunki powinni iść prawdziwi pasjonaci, którzy nie wyobrażają sobie pracy w jakimkolwiek innym zawodzie. Czasami bowiem tak jest, że osoby z własnej woli wybierają mniejszą pensję za cenę chodzenia do swojej pracy z uśmiechem i prawdziwym sensem tego, co się robi. Ważne jest bowiem także to, żeby te pięć lat studiów były produktywnie spędzonym czasem wśród tematyki, która realnie nas interesuje, a wręcz inspiruje. Jeśli więc literatura jest naszą główną pasją i nie wyobrażamy sobie siebie w innej roli to nie ma co się męczyć i wybierać kierunku, który nie będzie nas satysfakcjonował. Oprócz własnego złego samopoczucia i wrażenie, że to co się robi jest bezsensowne, pojawi się także kolejna wada, a mianowicie ludzie. Dużo łatwiej spotkać swoją bratnią duszę na kierunku, który jest po prostu bliższy zainteresowaniom. Jeśli pójdzie się na studia, które nie odpowiadają temu, co najbardziej człowieka interesuje, to nie ma co się dziwić, że ludzie, którzy tam się pojawią również będą mieli zupełnie inne ulubione formy spędzania wolnego czasu.
Jeżeli chodzi o najbardziej typowy kierunek humanistyczny na studiach wskazać należy polonistykę, gdzie trafiają najbardziej zakręceni na punkcie literatury młode osoby. Problemem dzisiejszej polonistyki jest jednak zbyt duża liczb miejsc na uniwersytetach, a w rezultacie przyjmowanie osób, które uzyskały bardzo niskie wyniki matur. Dodatkowo warto wiedzieć, że liczba studentów filologii polskiej jest niestety większa niż popyt na ich usługi w przyszłości. Innym typowym humanistycznym przedmiotem jest historia, która przyciąga jednak umysły bardziej analityczne niż polonistyka, ale nadal kochające literaturę i twórczość ludzką. Również i tutaj bardzo łatwo się dostać nawet na najlepsze uczelnie, ponieważ stosunkowo mało osób wybiera się na ów kierunek. Obecnie nawet otwiera się czasami kolejne studia typowo nauczycielskie, na których od razu połączona jest polonistyka z historią, co umożliwia uczenie potem obu tych przedmiotów humanistycznych w szkołach.
Bardzo popularne wśród humanistów jest prawo; spora część zdolnych młodych zainteresowanych językiem polskim lub historią, a często oboma jednocześnie wybiera właśnie ten kierunek ze względu na jego spore możliwości. Faktycznie, są one większe niż np. filologii polskiej, aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę, że nie są to typowo studia humanistyczne, a nawet wiele przedmiotów spodoba się bardziej ścisłowcom.