Jak wyglądają studia farmaceutyczne?

Farmacja jest od wielu lat postrzegana jako bardzo oblegany kierunek studiów. Wynika to z faktu, że obecnie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy doskonale znają się na lekach oraz innych substancjach o przeznaczeniu medycznym. W Polsce powstają wielkie laboratoria, które chcą zatrudniać wykwalifikowanych farmaceutów. Dlatego wiele młodych osób, które doskonale znają tajniki chemii i biologii, decydują się na naukę w tym kierunku.

Warto wskazać, że studia farmaceutyczne można odbywać zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznie. Stwarza to wiele dodatkowych możliwości, z których ochoczo korzystają osoby pracujące. Ważne jest także rozmieszczenie placówek, na których farmację można studiować. Na ogół każdy uniwersytet medyczny posiada dział, w ramach którego ta ciężka sztuka jest wykładana. Szczególnie ośrodki wielkomiejskie bardzo chętnie przyjmują studentów, którzy pozytywnie zapatrują się na naukę na wspomnianym kierunku.

W trakcie pierwszego roku studiów młodzi farmaceuci mają za zadanie nauczyć się wszelkich wzorów, których wykorzystywanie jest niezbędne w dalszych latach nauki. Warto pamiętać, że wszelkie możliwe funkcje, które były omawiane na lekcjach fizyki, również mają niebagatelne znaczenie. Podkreśla się, że przyszli aptekarze muszą być zorientowani na wiele dyscyplin życia, które tylko z pozoru mają niewiele wspólnego z farmacją. Dlatego jeszcze przed wyborem studiów warto zastanowić się, czy mamy odpowiednie predyspozycje, aby ten ciężki kurs obrać.

Nauka na uczelni wiąże się z koniecznością zaliczenia wielu zajęć, które prowadzone są w specjalistycznych laboratoriach. W trakcie takich lekcji słuchacze mają za zadanie tworzenie odczynników, kosmetyków oraz innych substancji, które mają znaczenie gospodarcze. Oczywiście wszystkie czynności dokonywane są pod czujnym okiem mistrza destylacji. Warunki pracy są bardzo sterylne, a sale wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, dlatego studenci ochoczo podchodzą do zajęć tego typu.

Tak jak na wielu innych kierunkach studiów, niezbędne jest także zaliczenie zajęć teoretycznych. Zwykle odbywają się one w formie wykładów. Niezwykle ważne jest, aby zachować na nich uwagę. Z pozoru nieważna informacja może zaważyć na pozytywnym wyniku egzaminu. Dlatego osoby, które mają problem ze skupieniem się na danej materii, powinny wyposażyć się w dyktafon. Dzięki temu ewentualne luki w notatkach będą mogły zostać łatwo uzupełnione z wykorzystaniem materiału dźwiękowego.

Bardzo ważną kwestią jest również egzamin końcowy. Podobnie jak studenci medycyny, przyszli farmaceuci muszą do niego podejść. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składa się z 200 pytań. Na ogół są one bardzo tendencyjne, jednakże mogą zdarzyć się pytania o kwestie rozbudowane, które wymagają poczynienia wielu skomplikowanych obliczeń. Część praktyczna egzaminu odbywa się przed trzyosobową komisją, która ocenia predyspozycje kandydata do zawodu farmaceuty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here