Studia w Katowicach

Katowice to jedno z większych miast w Polsce, a także stolica województwa śląskiego licząca sobie prawie 300 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo miasto jest czołowym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który słynie ze swojego potężnego wydobycia węgla kamiennego oraz innych surowców mineralnych, a także rozwiniętego przetwórstwa i hutnictwa. Całą konurbację zamieszkuje obecnie około 3 milionów ludzi, co stanowi potężną rzeszę osób zainteresowanych potencjalnymi studiami wyższymi. W okręgu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest stosunkowo niewiele uczelni, aczkolwiek wybór istnieje. Z racji położenia oczywiście najbardziej dostępne są uczelnie techniczne, na które istnieje największe zapotrzebowanie. Cały region żyje gorąco przemysłem i to właśnie specjalistów w branży górniczej i hutniczej Śląsk cały czas potrzebuje, aby konurbacja rozwijała się nadal w bardzo dobrym tempie. Same Katowice są swego rodzaju centralnym punktem, bardzo dobrze skomunikowanym z innymi miastami w obszarze Górnośląskiego Obszaru Przemysłowego. Dzięki temu w zasadzie każdy mieszkaniec konurbacji ma możliwość codziennego dojeżdżania na uczelnie bez konieczności wynajmowania mieszkania – bardzo możliwe, że spora część osób będzie niezwykle ukontentowana tym ułatwieniem oraz wielką oszczędnością.

Jeżeli chodzi o studia – Katowice mają jedną z najbardziej znanych i coraz prężniej rozwijających się uczelni Górnego Śląska – Uniwersytet Śląski, na którym uczy się obecnie 25 tysięcy osób. Można tam poznawać tajniki bardzo wielu kierunków, w tym chociażby prawa, którego nauczanie odbywa się w świeżo zmodernizowanym, nowoczesnym budynku. Ułatwia to pracę, a także nadaje uniwersytetowi estetyczne ramy odpowiadające standardom dwudziestego pierwszego wieku. W Katowicach znajdują się też dwa wydziału Politechniki Śląskiej, czyli największej technicznej uczelni Górnego Śląska. Większość wydziałów, bo aż jedenaście znajduje się w sąsiednich Gliwicach, a kolejna dwa w Zabrzu. Wszystkie wskazane miasta są ponad 200 tysięczne, więc stanowią bardzo duże skupiska ludności.

Ważną uczelnią państwową jest również Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, która obecnie kształci 5 tysięcy studentów, którzy w przyszłości chcą zajmować się szeroko pojętą kwestią rekreacji innych osób lub uczyć przykładowo wychowania fizycznego w polskich szkołach. Nie można zapomnieć również o Śląskim Uniwersytecie Medycznym, który pełni doniosłą i odpowiedzialną rolę przygotowania młodej kadry lekarskiej na Górnym Śląsku. Region w tej kwestii ma bardzo duże osiągnięcia – wszakże w pobliskim Zabrzu dokonano pierwszego przeszczepu serca i do dzisiaj operuje się tam skomplikowane przypadki. Uniwersytet Medyczny w stolicy Górnego Śląska kształci obecnie 9 200 studentów. Kolejne 10 tysięcy natomiast uczy się w innej ważnej dla regionu uczelni, a mianowicie na Uniwersytecie Ekonomicznym, które ma dawać Górnemu Śląskowi dobrze przygotowaną i skorą do działania kadrę kierowniczą, która będzie potrafiła sprawnie zarządzać bogactwem regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here