Studia we Wrocławiu

Wrocław to prężnie rozwijająca się stolica województwa dolnośląskiego i czwarte (po Warszawie, Krakowie i Łodzi) miasto co do wielkości w Polsce. Liczy sobie ponad 600 tysięcy mieszkańców. Wielość uczelni powoduje, że studenckie życie we Wrocławiu jak najbardziej kwitnie – znajduje się tam wiele miejsc, które z pewnością przypadną młodym ludziom do gustu. Jest także spora oferta kulturalna – bardzo wiele teatrów, kin, muzeów i galerii sztuki. Wrocław to także miasto o ważnych historycznych zabytkach, które koncentrują się w bliskim sąsiedztwie przepływającej przez miejscowość Odry. Co prawda, większość Starówki nie odbudowano po zniszczeniach II wojny światowej, ale nadal Wrocław może się podobać i być uznawany za dobry przykład gotyckiej architektury na dzisiejszych ziemiach polskich. To także miasto na obrzeżach kultur – obecnie zdecydowaną większością we Wrocławiu, jak i całym kraju są Polacy. Trzeba jednak pamiętać, że przed II wojną światową miasto praktycznie w całości zamieszkane było przez ludność niemiecką, większość budynków w tej miejscowości będzie miało przeszłość obcą, aczkolwiek nie mniej interesującą i intrygującą dzisiejszych spragnionych wiedzy studentów.

Jeżeli chodzi o Wrocław – studia najbardziej popularne są na Uniwersytecie Wrocławskim, który został założony już w 1702 roku przez cesarza Leopoldyna jako Akademia Leopoldyńska. Bogate tradycje niemieckiego szkolnictwa wyższego zostały przejęte w 1945 roku przez Polaków, kiedy powołano do życia dzisiaj istniejącą uczelnię. Co ciekawe, tradycjami odnosi się ona także do Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, ponieważ z terenów dzisiejszej Ukrainy na Dolny Śląsk przesiedlono bardzo wielu Polaków, w tym środowiska akademickie, które w większości rekrutowały się na Wschodzie z Polaków. Dzisiaj Uniwersytet Wrocławski jest jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce, czwartym w rankingu perspektyw wśród uczelni wyższych będących uniwersytetami. Przegrywa tylko z Uniwersytetem Warszawskim, Jagiellońskim w Krakowie oraz Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Uniwersytecie Wrocławskim uczy się aktualnie około 30 tysięcy studentów na rozmaitych kierunkach.

Co ciekawe jednak, oprócz UWr we Wrocławiu znajduje się jeszcze ponad trzydzieści innych uczelni wyższych. Jest to duże miasto, więc normalnym jest, że popyt na tego rodzaju instytucje nie słabnie. Rozpoznawalną marką jest z pewnością ucząca aż 28 tysięcy studentów Politechnika Wrocławska. Wedle większości rankingów jest to jedna z najlepszych technicznych uczelni w Polsce, której silne zaplecze technologiczne pozwala na dogłębne kształcenie młodych umysłów ścisłych, którzy będą prowadzić świat ku dalszemu postępowi. Na uczelnianej mapie bardzo poczesne miejsce zajmuje Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, który kształci przyszłych lekarzy. Uczelnia zajmuje w swojej tematyce we wszystkich możliwych rankingach czołowe miejsca w Polsce i jest uznawana za jedną z najbardziej perspektywicznych w naszym kraju. Przyszłych biznesmenów zainteresuje z pewnością Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here