W dzisiejszych czasach bez znajomości chociażby podstaw języka SQL, (język baz danych) nie jesteśmy w stanie opracować, żadnej większej aplikacji, która nie wymagałby przechowywania danych. Wykorzystanie baz danych stało się powszechne i wręcz musowe! Nawet w najprostszych aplikacjach gdzie spotykamy się z zapisywaniem danych takich jak – loginy i hasła musimy zetrzeć się z SQL’em.
SQL (z ang. Structured Query Language) to najpopularniejszy język zapytań (z ang. Query Language), który istnieje już od ponad 70lat.
Służy przede wszystkim to TWORZENIA, EDYCJI i ZARZĄDZANIA relacyjnymi bazami danych. Dzięki SQL jesteśmy w stanie tworzyć zaawansowane lub mniej zaawansowane aplikacje bazodanowe, tudzież początkujący programiści na pewno świetnie nauczą się działania i logiki baz danych.
Jak to wszystko działa? Aplikacja jak i programista kontaktuje się z SZBD (system zarządzania bazą danych), czyli pobiera, dodaje, modyfikuje dane w bazie danych, a to własnie SZBD wykonuje wszelkie zlecone operacje. Lecz aby wykonywać zapytania w SQL potrzebujemy specjalnego środowiska. Dla bardziej zaawansowanych są to rożnego rodzaju hostingi-servery, a z kolei początkujący użytkownik świetnie odnajdzie się w środowiskach, postawionych lokalnie. ( Chociażby XAMP ).
Teraz jak to wygląda od środka, z czym to się je? Tworzenie bazy danych jest banalnie proste. Do tworzenia nowych tabel wykorzystamy instrukcję CREATE TABLE, a jako argumenty podamy wysztkie kolumny, które będą widnieć w naszej tabeli, oraz od razy musimy przypisać im ich typy danych. Jako przykład proponuje stworzyć tabelę warzywniak.
CREATE TABLE Warzywniak (id int, name varchar(25), cena int);
W ten oto prosty sposób stworzyliśmy tabelę, trzy-kolumnową. Nasze kolumny to: id, name(nazwa), cen. Czy nie jest to banalnie proste i szybsze niż wpisywanie wszystkiego ręcznie, jak to uczyli nas w szkole?Oczywiście, by tworzyć bazy danych za pomocą SQL musimy znać chociaż te podstawowe instrukcje, lecz to kwestia czasu i zapoznania się ze środowiskiem, bo jest na prawdę wdzięczne i do opanowania w parę chwil. Jak to mówią dla chcącego nic trudnego, a jeśli chcemy sobie ułatwić życie i zaoszczędzić trochę czasu to SQL jest niezbędne dla programistów!
Przejdźmy teraz do wypełniania naszej tabeli danymi! Posłuży nam do tego instrukcja INSERT.
INSERT INTO Warzywniak VALUES(1, ‚Pomidro’, 3);
W naszej tabeli powinien zaistnieć powyższy pomidor o ID jeden i cenie trzech złotych. By sprawdzić czy wszystko poszło okej przyda nam się znajomość na temat instrukcji do wybierania i wyświetlania danych – SELECT. ( Pozwala na wyciąganie danych z bazy danych )
SELECT * FROM Warzywniak; – Naszym oczom powinna się ukazać nasza tabela wraz z danymi, które w nią wpisaliśmy. Warto wiedzieć, iż gwiazdka (*) oznacza, że chcemy pobrać wszystkie dostępne kolumny.
To dopiero zaledwie wstęp do tego co potrafi SQL i jak bardzo może nam ułatwić pracę. Przedstawione formuły to nic w porównaniu do tego co użytkownik może tworzyć i wyciągać z baz. Możemy na prawdę, bardzo je rozbudować chociażby przy pomocy klauzul.