Emerytura opiekuna osoby starszej pracującego w Niemczech – co warto o niej wiedzieć?

Praca w Niemczech jest korzystna pod wieloma względami – pozwala uzyskać atrakcyjne wynagrodzenie, spełniać się zawodowo, poznawać kulturę innego kraju niż Polska, a nawet zacząć życie od nowa. Wyjazd do pracy za zachodnią granicę nie oznacza także przekreślenia szansy na polską emeryturę. Odkładanie składek na emeryturę związane jest jednak ze spełnieniem kilku ważnych wymagań i dotyczy tylko i wyłącznie pracy legalnej.

Kto i kiedy ma prawo do emerytury?

Od pierwszego października 2019 roku powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet, a dla mężczyzn – 65 lat. Po osiągnięciu tego wieku to od konkretnej osoby zależy, czy nadal będzie aktywna zawodowo. Ważnym kryterium jest także długość odprowadzania składek, na co bezpośredni wpływ ma staż pracy. Im dłuższy staż pracy i wyższe składki, tym finalnie wyższe świadczenie emerytalne zostanie wypłacane.

Praca w Niemczech, a emerytura

Aby opiekunowie osób starszych miały szansę na polską emeryturę, musza mieć podpisany kontrakt (czyli umowę) z firmą zarejestrowaną w Polsce. W innym wypadku świadczenia nie będą im przysługiwały. Warto o tym pomyśleć zawczasu. Praca „na czarno” może wydawać się na początku kuszącą perspektywą, zwłaszcza gdy zarobki oferowane w ten sposób są wysokie.  Brak prawa do renty i emerytury w przyszłości może zaważyć jednak na bycie konkretnego człowieka. Wyjeżdżając do pracy za granicę – decyduj się na bezpieczne i w pełni legalne kontrakty, czyli współpracę ze sprawdzonymi firmami.

Gdy formalności okazują się zbyt trudne

Wyjazd do pracy za granicę nie musi być trudny i wiązać się z samodzielnym regulowaniem wszystkich spraw formalnych. Korzystając z oferty na https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ liczyć można na pełne wsparcie we wszystkich kwestiach, również urzędowych. Odprowadzanie składek jest warunkiem koniecznym w uzyskaniu emerytury, dlatego podejmując współprace z CareWork można mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione. Taka sytuacja jest wygodna zarówno dla osób wyjeżdżających tymczasowo, jak i dla tych, które planują zostać za granicą dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here