Studia aktorskie

Czy studia aktorskie są dla Ciebie? Nie odpowiemy Ci na to pytanie, ale ten tekst z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Jeśli wciąż się wahasz, to znaczy, że powinieneś dobrze przemyśleć, co chcesz robić w przyszłości.
Na początku, warto zaznaczyć, że studia aktorskie są studiami bardzo trudnymi. Studia na wydziałach aktorskich należą do najbardziej obleganych kierunków, dlatego matura nie jest najważniejszym wyznacznikiem dla osób, które ubiegają się o indeks tego kierunku. Nie ulega wątpliwości, że świetne wyniki egzaminów są bardzo istotne, jednak kluczowy jest sprawdzian o charakterze praktycznym. Aby go zaliczyć, należy zapoznać się z zasadami i regułami tego egzaminu oraz odpowiednio się przygotować. Konkurencja zawsze jest bardzo duża, dlatego trzeba pamiętać, aby dać z siebie wszystko.
Studia aktorskie oznaczają sporą porcję wiedzy i umiejętności do przyswojenia. Studenci tego kierunku muszą być samodzielni, kreatywni i zdeterminowani. Od początku należy ustalać sobie cele i dążyć do nich obserwując starszych i bardziej doświadczonych aktorów.
Realia studiów aktorskich wymagają sporo samozaparcia i dyscypliny również dlatego, że często zajęcia trwają do późnych godzin, a po wyczerpujących zajęciach praktycznych, czeka jeszcze sporo materiału do przyswojenia. Dlatego decydując się, na ten rodzaj studiów, trzeba dobrze poznać siebie i ocenić własne możliwości. Praca w charakterze aktora, to w dużej mierze samodoskonalenie się, już od początku, czyli od pierwszego roku studiów. Często wymaga to wielu wyrzeczeń ze strony studentów. Nie raz trzeba odmówić sobie wyjścia ze znajomymi, weekendowego powrotu do domu lub bardzo ograniczyć czas przeznaczony na sen. Studia mają na celu rozwinąć wiele przydatnych umiejętności, jednak ze względu na dużą konkurencję rynkową trzeba pamiętać, że chociaż jest to ciężka i owocna praca, nie zawsze staje się automatycznie pewnikiem na rynku pracy. Jednak jak w każdym zawodzie, sukces zależy od talentu i ciężkiej pracy.
Od strony technicznej, zajęć jest faktycznie dużo i trzeba się do nich dobrze przygotować, ale to już zależy od każdego indywidualnie, ile czasu temu poświęci: jedni robią więcej prób, inni mniej i w zależności od tego łatwiej, lub trudniej jest im pogodzić życie prywatne ze szkołą. Te studia wymagają cierpliwości, a proces nauki nawet najprostszych rzeczy jest długi i związany ze stresem i z frustracją, kiedy nie wychodzi.
Wielokrotnie można usłyszeć, że ktoś chce grać w filmach, a w teatrze to nie za bardzo, bo nie podoba mu się praca wieczorami. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że aktor niezależnie od tego czy teatralny, czy telewizyjny czy filmowy zawsze ma dużo pracy i nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać.
Już w pierwszych dniach studiów studenci zdają sobie sprawę, że aktorstwo to wymagający zawód. Muszą być zawsze punktualni, umiejętnie współpracować z partnerem i z grupą, mieć w sobie duże pokłady empatii.
Jednak współmiernie do wysiłku, również satysfakcja jest ogromna, dlatego każdy, kto czuje, że to coś dla niego, powinien spróbować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here