Studia w Rzeszowie

Rzeszów to miasto wojewódzkie, stolica województwa podkarpackiego, która liczy sobie 180 tysięcy mieszkańców. Jest to więc duże miasto, które w ostatnim czasie bardzo specyficznie się rozwija, ponieważ lokalni włodarze potrafią umiejętnie korzystać ze środków unijnych. W Rzeszowie działa wiele szkół wyższych, a znaczną część mieszkańców miasta stanowią właśnie studenci – w mieście tym znajduje mieszkanie bardzo wiele młodych osób, co zapewnia życie do późnych godzin nocnych i moc atrakcji. Podkarpacie to region, który przez wiele lat odsuwany był w cień i nie rozwijał się tak prędko, jak inne części Polski. Dzisiaj sytuacja zaczyna się powoli zmieniać, a Rzeszów staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania. Mieszkańcy Podkarpacia szukając dobrej jakości uczelni wyższych nie muszą już podróżować do Krakowa czy Lublina, a nawet jeszcze dalej, tylko mogą wybrać coś z ofert rodzimych uczelni. Rzeszów znany jest także z ostatnich monumentalnych inwestycji, takich jak zbudowanie potężnego centrum konferencyjnego obok portu lotniczego. Co ciekawe, jest także jednym z nielicznych polskich miast, w których Główny Urząd Statystyczny przewiduje podwyższenie się na przełomie kolejnych pięćdziesięciu lat liczby ludności. Świadczy to o coraz większej atrakcyjności Stolicy Podkarpacia i rosnącym prestiżu miasta.

Jeżeli chodzi o studia – Rzeszów może pochwalić się istnieniem własnego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nie wszystkie miasta tej wielkości mają własną uczelnię, więc jest to swego rodzaju wyróżnienie. Co prawda wśród uniwersytetów zajął on dopiero siedemnaste miejsce w rankingu Perspektyw to powstał na początku XXI wieku, więc dopiero zaczyna wchodzić na swoją własną ścieżkę rozwoju. Na stronę uniwersytetu przemawia fakt, że posiada on nowoczesne sale wykładowe w najczęściej świeżo zbudowanych budynkach akademickich. Spora część środków na ten cel została pozyskana z Unii Europejskiej, która bardzo mocno stawia na rozwój najbiedniejszych regionów we Wspólnocie. W Rzeszowie znajduje się także Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, co świadczy, że miasto spełnia również warunek kształcenia technicznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ istnienie uniwersytetu oraz politechniki powoduje, że uczelniana oferta miasta staje się pełna, a co za tym idzie jest ono w tej kwestii samowystarczalne i może stanowić bez problemu prawdziwe centrum zarządzania regionem.

Rzeszów dodatkowo jest siedzibą wielu innych placówek, takich jak Wyższe Seminarium Duchowne, które jest uczelnią wyższą dla osób myślących o zostaniu duchownym tj. księdzem lub zakonnikiem. W stolicy Podkarpacia znajduje się także wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu. Dodajmy, że prawa uczyć się można również na Uniwersytecie Rzeszowskim, więc ten prestiżowy kierunek nauczany jest na aż dwóch uczelniach wyższych w tym mieście. Poza tym w Rzeszowie siedzibę mają także Wyższa Szkoła Zarządzania, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania oraz Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here